Park porušil zákon, zaplatí pokutu

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park porušil zákon, zaplatí pokutu |Author=Jana Amortová |Date=2006-03-31 |Source=Prachatický deník |Genre=tisk |Respondent…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Park porušil zákon, zaplatí pokutu
Author Jana Amortová
Date 2006-03-31
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Možná nevíte o Národním parku

Šumava – Správa národního parku Šumava nechala zničit stovky stromů, místo aby svěřenou přírodu ochránila Pokutu ve výši šest set třicet tisíc korun uložila Správě Národního parku Šumava Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Správa Národního parku nezasáhla proti šíření lýkožrouta smrkového ve druhé zóně parku poblíž Modravy, ačkoliv jí to ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny, a také lesní zákon. Správa NP ignorovala i rozhodnutí o předběžném opatření, kterým jí bylo ČIŽP uloženo učinit účinná ochranná opatření k zabránění šíření kůrovce.

V současné době lze škody v dotyčné lokalitě vyčíslit ve statisících korun. „Z napadených stromů se kůrovec rozšíří na další stovky stromů. Pokud se zde nadále zasahovat nebude, budeme škody počítat v milionech,“ uvedl včera jednatel sdružení Šumava 21 Jiří Štich. K vylétnutí lýkožrouta z 316 napadených stromů došlo v lokalitě nedaleko Modravy na Lesní správě Srní. Porušení výše uvedených právních norem zde prošetřovala ČIŽP v Plzni již v srpnu loňského roku a uložila Správě NP Šumava učinit účinná ochranná opatření, aby se zamezilo dalšímu šíření škůdce. Počátkem října 2005 při kontrole plnění uložených opatření však inspektor zjistil, že správa národního parku závěry inspekce ignorovala a žádná opatření neprovedla. Ve snaze legalizovat své nezákonné jednání zahájila správa parku z vlastního podnětu správní řízení o vyhlášení této lokality bezzásahovým územím, přestože jde o II. zónu NP Šumava. „Ve druhých zónách národního parku ukládají platné právní předpisy činit účinná opatření proti šíření škůdců,“ upozornil Štich.

Současné snahy ministerstva životního prostředí rozšířit v NP Šumava I. zóny a zvětšit bezzásahové území nenacházejí podporu v regionu. Proti nové strategii vystupují jak hejtmani Jihočeského a Plzeňského kraje, tak starostové šumavských obcí. „Ministerstvo to musí přijmout jako fakt a názory starostů i hejtmanů respektovat. Není možné, aby v národním parku vládla anarchie a správa národního parku svévolně porušovala a obcházela zákony,“ dodal Štich.

Občanské sdružení Šumava 21 se dlouhodobě věnuje problematice Národního parku Šumava a nesouhlasí se současnou oficiální strategií nezasahování proti kůrovci v nejcennějších částech národního parku. Na porušování zákonů upozornilo sdružení už na semináři o problematice Národního parku Šumava, který se uskutečnil 19. října 2005 v senátu.