Kalousek popudil ekology

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kalousek popudil ekology |Author=Marek Kerles |Date=2006-04-14 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Lidovci změnil…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kalousek popudil ekology
Author Marek Kerles
Date 2006-04-14
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Lidovci změnili před volbami názor na budoucnost Šumavy a postavili se proti rozšiřování bezzásahových zón.

Modrava Ministerstvo životního prostředí „zmrazilo“ přípravy rozšíření bezzásahových zón v Národním parku Šumava.

Podle ekologů jde pouze o předvolební politickou hru KDU- ČSL. Předseda lidovců a jihočeský volební lídr Miroslav Kalousek i ministr Libor Ambrozekse nařčení brání a říkají, že pouze vyhověli přání starostů šumavských obcí.

Na Šumavě v současnosti existuje 135 roztříštěných ostrůvků, ve kterých člověk nezasahuje do přírody, tedy ani nekácí stromy, napadené kůrovcem. Nový plán, který z podnětu Ambrozkova ministerstva národní park zpracovával, počítal s tím, že se tyto ostrůvky spojí do několika větších souvislých celků. V budoucnosti by mělo jít až o třetinu rozlohy parku. Mnozí starostové šumavských obcí se však obávali, že při rozšíření bezzásahových zón „nehlídaný“ kůrovec způsobí uschnutí rozsáhlých ploch uměle vysázených smrkových lesů, což následně odradí turisty. „My nejsme striktně proti tomu, aby na Šumavě znovu vznikaly přírodní pralesy. Musí se tak stát ale postupně, kousek po kousku, a ve velmi dlouhodobém časovém horizontu,“ řekla LN například starostka Borových Lad Stanislava Barantálová. Jestliže člověk podle ní většinu šumavských lesů uměle vysázel a poté hospodářsky využíval, není možné v nich najednou nechat přírodě volnou ruku.

A ve středu přijel ministr Ambrozek na šumavskou Modravu, aby starostům oznámil své rozhodnutí pozastavit na neurčito přípravu nové zónace parku. Učinil tak doprovodu stranického šéfa Miloslava Kalouska. Ekologičtí aktivisté se proto domnívají, že před skutečným zájmem o ochranu přírody dostala přednost předvolební politická hra. „Lidová strana převzala řízení Šumavy. Kalousek chce vykácené kopce,“ napsalo v reakci hnutí Duha.

Neshodnou se ani odborníci

Podle ekologů předseda lidovců společně s Ambrozkem podpořil další těžbu dřeva v nejkrásnějších místech národního parku, chráněných i mezinárodními úmluvami. „Taková politika znamená, že Šumava definitivně vypadne ze skupiny mezinárodně uznávaných národních parků,“ tvrdí Jaromír Bláha z hnutí Duha.

Miroslav Kalousek však podobná slova odmítá. Proces přípravy rozšiřování prvních zón byl podle něj pozastaven prostě proto, že s ním nesouhlasily šumavské obce. „Jako poslanec za Jihočeský kraj podporuji právo lidí spolurozhodovat o nevratných krocích v krajině, ve které žijí,“ tvrdí Kalousek.

Řada vědců zejména z Entomologického ústavu Akademie věd je ale přesvědčena o tom, že i když část šumavského lesa ponechaného svému osudu může skutečně uschnout, pod pahýly stromů vyroste porost mnohem odolnější, než kdyby ho vysázeli lidé. Jiní vědci a lesníci si však přirozenou obnovu šumavských lesů při jejich současné podobě nedovedou představit. Celý spor vyvolává už řadu let vášně mezi odborníky i politiky.