Zastavení správního řízení není konec jednání o rozšíření zón

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:40, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zastavení správního řízení není konec jednání o rozšíření zón |Author=aja |Date=2006-04-20 |Source=Prachatický den…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Zastavení správního řízení není konec jednání o rozšíření zón
Author aja
Date 2006-04-20
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Národní park Šumava

Šumava – Co se stalo na Modravě aneb Jak se rozhoduje o budoucnosti Národního parku Šumava? Šumavští starostové chtějí spolurozhodovat o budoucnosti Národního parku Šumava. Dali to najevo i ministrovi životního prostředí na nedávném pracovním setkání na Modravě. Ministr na základě tohoto jednání, které probíhalo za zavřenými dveřmi, slíbil přerušení správního řízení, které mělo změnit přístup k ochraně přírody ve druhých zónách národního parku. V těchto zónách se například musí zasahovat proti kůrovci, na rozdíl od zón prvních, kde se lesnímu škůdci nechává volné pole působnosti. Správní řízení mělo umožnit tento bezzásahový režim i v zónách druhých. Lze předpokládat, že toto narychlo zahájené správní řízení mělo legalizovat počínání v lokalitě Střelecký průsek nedaleko Modravy, kde ve druhé zóně nechala Správa NP Šumava vylétnout kůrovce z více než tří set stromů a dostala za to pokutu od České inspekce životního prostředí ve výši 630 tisíc korun. Účelové správní řízení, kterým se měl změnit režim ochrany přírody ve II. zónách NP Šumava, zahájilo Ministerstvo životních prostředí (je s podivem, že ne Správa NP Šumava) přesto, že podle zákona lze režim zón ochrany přírody měnit pouze vyhláškou, rozhodnutí v této věci ve správním řízení by bylo porušením zákona.

Vypracování návrhu vyhlášky a celý proces jejího projednávání a schvalování je však záležitost na mnoho měsíců. Proto ministerstvo zvolilo podstatně kratší cestu správního řízení, aby se vyhnulo hrozící další pokutě za nečinnost proti lesním škůdcům ve druhé zóně. Jde však o cestu, která je v rozporu se zákonem. O snaze urychleně rozhodnout o druhých zónách národního parku svědčí i nepřiměřeně krátká doba (15 dní) na zpracování připomínek, návrhů a doplnění, kterou správní orgán stanovil účastníkům řízení. Všechny šumavské obce kvůli této krátké době podaly rozklad Ministerstvu životního prostředí. Občanské sdružení podalo návrh na přerušení tohoto správního řízení.

Ministr proto měl dostatek podkladů, aby správní řízení přerušil. Pokud k tomuto přerušení přispělo i vyjadření jeho stranického kolegy Kalouska, jak naznačila některá média, je to jen věcí dotyčných pánů. Naše sdružení, které s bezzásahovým režimem obecně nesouhlasí, toto rozhodnutí jen vítá. Hysterické reakce a demagogické výplody Hnutí Duha šířené v médiích v souvislosti s touto kauzou komentovat nebudeme. Na jednání starostů s ministrem na Modravě jsme nebyli, stejně jako tam nebyli zástupci Hnutí Duha. Nechť si příslušní všichni porovnají znění příslušné tiskové zprávy obce Modrava s výroky „duhového“ MVDr. Bláhy sami. Zastavení toho správního řízení však neznamená konec jednání o rozšiřování I. zón, jak mylně informovala některá média. Na strategii rozšiřování bezzásahových zón v NP Šumava ministerstvo dále pracuje a bude ji nadále se starosty projednávat. Správní řízení v této věci však zatím zahájeno nebylo.