Lipno: nic než turistika

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:40, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lipno: nic než turistika |Author=Antonín Pelíšek |Date=2006-05-19 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Kraj…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Lipno: nic než turistika
Author Antonín Pelíšek
Date 2006-05-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kraj má velké plány, jak využít přírodu u přehrady, někteří místní jsou proti

Svatý Tomáš – Bude na pravém břehu Lipna sjezdovka s lanovkou? Širší silnice na hraniční přechod, spojí oba břehy most?

Na takové téma se včera bavili starostové Českokrumlovska na sněmu ve Svatém Tomáši nedaleko Přední Výtoně. Podobné projekty chce totiž dostat do velkého územního plánu Jihočeský kraj.

Jakoby neexistovaly jiné problémy. Například obtížný život lidí na pravém břehu jezera, kde se v zimě nedostanou obyvatelé do práce kvůli sněhu a v létě se nevyhnou dvě auta, protože silnice jsou příliš úzké.

„Opakujeme to od roku 1992, ale stále se nic neděje. Přitom náklady na rozšíření a úpravy silnic vedoucích k našim osadám nejdou srovnat s projekty, které plánuje kraj,“ připomněla starostka Přední Výtoně Regina Houšková.

Přední Výtoň se svými osadami jako Svatý Tomáš, Pasečná, Frýdava má starosti se zásobováním, těžko se sem dostávají záchranky a hasiči. Podle autorů krajského územního plánu jsou ale malé silnice u Přední Výtoně hudbou budoucnosti. Nedostaly se mezi priority.

„Na prvním místě jsou projekty lyžování na Smrčině, přemostění Lipna a rozšíření silnice na hraniční přechod Zvonková,“ uvedl šéf odboru územního plánování kraje Radek Boček.

Jenomže právě podobné projekty, které odmítá ministerstvo životního prostředí, mohou celý krajský územní plán zabrzdit. „Územní plán kraje je rozdělený na dvě části. Druhá část má problémy kolem Lipenska,“ připomněl českokrumlovský starosta František Mikeš.

Hlavně krajští radní se totiž nechtějí vzdát myšlenek sjezdovky na Smrčině. K ní povede elektrická dráha. A most přes jezero.

Co se ale stane, pokud takové projekty v územním plánu neprojdou? Podle Bočka je stále prostor na přesvědčování ministerstva životního prostředí. Navíc, pokud se ministerstvo přesvědčit nenechá, zbývá vláda, která bude podobné projekty v chráněných územích povolovat. Také se může po volbách změnit.

„Nesouhlasíme s lyžováním na Smrčině ani ve vojenském prostoru v Boleticích,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Šumavský park tolik zásadní není. „Nechceme Smrčinu, ale dovedeme si představit lyžování na Špičáku v Boleticích,“ míní mluvčí správy parku Radovan Holub.

A co na to obyvatelé bydlící na pravém břehu Lipna? „Nezajímá mě ani lyžování na Smrčině, ani most přes Lipno, protože má být od nás daleko. Hlavně, aby sem nejezdili nezodpovědní turisté,“ řekla důchodkyně z Frýdavy Elsa Nousková.

„Na prvním místě jsou projekty lyžování na Smrčině, přemostění Lipna a rozšíření silnice na přechod Zvonková.“, Radek Boček z odboru plánování kraje