Vojáci dali část Boletic lyžařům

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:40, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vojáci dali část Boletic lyžařům |Author=Antonín Pelíšek |Date=2006-05-25 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respon…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Vojáci dali část Boletic lyžařům
Author Antonín Pelíšek
Date 2006-05-25
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Podnikatelé vítají projekt zimního areálu na Špičáku

Horní Planá – Bitva Jihočeského kraje o vojenský výcvikový prostor v Boleticích po včerejšku postoupila. Vojsko i Jihočeský kraj se shodly, že sedmnáct procent cvičiště dostanou civilisté.

Jejich společné prohlášení, ke kterému se připojilo také ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj, říká, že budou usilovat o zpřístupnění jihozápadní části vojenského území a rozšíření chráněné krajinné oblasti na celý vojenský prostor Boletice. Jihočeský kraj ale přestane usilovat o vybudování lyžařského areálu v lokalitě Chlum a předloží konkrétní záměr projektu na lyžařské středisko na Špičáku.

Právě o lokalitu kolem Špičáku nedaleko Horní Plané kraj dnes stojí nejvíc. „Budeme o něm ještě diskutovat,“ řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka jde o posun, jak zpřístupnit prostor pro civilní rozvoj. Nevadí mu ani to, že životní prostředí v Boleticích bude pod větší ochranou. „Území je už stejně chráněno evropským projektem NATURA 2000. Projekty tomu přizpůsobíme. Podstatné je, že 3737 hektarů prostoru se může otevřít,“ řekl Zahradník.

S návrhem souhlasí i ministerstvo obrany

Společné stanovisko ještě musí schválit Sněmovna. Důležité je, že s odkrojením vojenského prostoru souhlasí i ministerstvo obrany. V prohlášení sice stojí, že odstranění ekologické a pyrotechnické zátěže půjde na účet státu, odborníci si ale nemyslí, že by jihozápadní okraj cvičiště byl nebezpečný.

Dohodu přivítal starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Území by totiž připadlo do katastru tohoto města. „Usilujeme o to už deset let. Alespoň se výstavbou lyžařského areálu využije kapacita našich hotelů, penzionů a služeb,“ míní Hůlka.

Podobně mluví i místní podnikatelé. „Zatím v zimě nabízíme našim hostům cesty za lyžováním na rakouský Hochficht nebo na Kramolín u lipenské hráze. Vypravujeme tam autobusy společně s dalšími pěti podnikateli v ubytování. Lyžování na Špičáku nabídku zvýší,“ míní Miloslav Procházka z Horní Plané.