Odborníci dali Modrému sloupu stopku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Odborníci dali Modrému sloupu stopku |Author=Václav Kozák |Date=2006-06-28 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Populac…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Odborníci dali Modrému sloupu stopku
Author Václav Kozák
Date 2006-06-28
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Populace chráněných tetřevu hlušců zabrzdila otevření nového hraničního přechodu

Krachem zatím konci dlouholetá snaha Šumavských obcí z české i bavorské strany a Plzeňskeho kraje o otevření turistického hraničního přechodu Modrý sloup u Modravy v centrální částí národního parku. Odborníci se shodují, že všechny varianty nové stezky by příliš zatížily životní prostředí a ohrozily populaci vzácných tetřevu hlušců.

„Otevření šumavského hraničního přechodu Modrý sloup není v současné době možné, protože by mělo zásadní negativní dopad na celoevropský unikátní populaci tetřeva hlušce,“ sdělila v pondělí mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Vyplývá to z odborného posudku, který byl vypracován podle požadavků evropské i české legislativy a jeho výsledky jsou závažné. Neuspěly ani varianty s časovým omezením provozu přechodu.

Řešení nenalezeno

„Ministerstvo i správa parku se pokoušely najít řešení, které by umožnilo hraniční přechod využívat a zároveň nepoškodilo zdejší vzácnou přírodu.

Ale odborný posudek jednoznačně konstatoval, že rizika pro nejdůležitější českou populaci jednoho z nejvzácnějších našich druhu zvířat jsou příliš vysoká. A to je v tak unikátním území, jakým národní park je, rozhodující,“ doplnil náměstek ministra životního prostředí František Pojer.

Posudek ale zároveň doporučuje, aby se populace tetřeva v celé oblasti nadále podrobně monitorovala. „Pokud sledování prokáže, že počet tetřevu roste a populace se stabilizuje, bude možné záměr na otevření přechodu znovu posoudit,“ dodal Pojer. Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené druhy ptáků. V ČR zbývá posledních 200 jedinců, většina právě na Šumavě.

Turisté budou zklamání

Otevření zhruba tříkilometrové trasy mezi Březníkem na české straně a vrchem Luzný v Německu se připravuje už dlouho, dokonce už byl ohlášen itermin zahájení provozu – letošní 1. červenec, chyběla ale trasa, na které by se shodli turisté, odborníci i ochránci přírody.

Stezka měla otevřít 35 kilometrů dlouhý hraniční úsek mezi stávajícími přechody Gsenget u Prášil a Bučina u Kvildy a významné by usnadnila cestu mezi oblíbenými čili na Šumavě a v Bavorském lese. Za propojení už od 90. let bojují obce na obou stranách hranice, které by díky Modrému sloupu přilákaly turisty.