Nejvíce oblíbená je Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nejvíce oblíbená je Šumava |Author=Karel Hrdina |Date=2006-07-20 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Kam n…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nejvíce oblíbená je Šumava
Author Karel Hrdina
Date 2006-07-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kam na dovolenou? Šumava je nejoblíbenější lokalitou, kterou vyhledávají

turisté v České republice. Přestože to potvrdily výsledky výzkumu, je stále co zlepšovat. Chybí hřiště, bazény a místa, kam vyrazit za zábavou. Jihočeský kraj – Kde se tuzemským i zahraničním turistům líbí nejvíce z celého Češka? Na Šumavě. Ta podle projektu Monitoring návštěvníků v turistických regionech České republiky porazila Prahu, Krkonoše i lázeňská města na

severozápadě země. Česká centrála cestovního ruchu rozdělila republiku do 15 turistických regionu, které však nekopírují hranice krajů, takže do vítězného regionu patří západočeská i jihočeská část Šumavy, do níž se řadí Prachaticko a Českokrumlovsko. Ostatních pět bývalých okresu tvoří turistický region Jižní Čechy. Rozsáhlý výzkum organizovaný vládní agenturou Czechtourism běží už druhým rokem. Je rozděleny na letní a zimní etapy a v obou na prvním místě skončila Šumava. K zajímavým údajům například patří, že v zimě propadly u turistů Krkonoše, kde si návštěvníci pochvalují pouze služby pro lyžaře. Hosté si stěžovali na služby pro motoristy, příliš drahé služby, úroveň personálu ve službách cestovního ruchu nebo na malé nákupní možnosti.

Právě služby pro motoristy a cykloturisty a úroveň personálu ve službách patřily na Šumavě k nejlépe hodnoceným. „Přes osmdesát procent turistů si pochvalovalo veřejné stravování, péči o čistotu a pořádek, místní orientační značení, péči o památky a životní prostředí,“ vyjmenovala Štěpánka Orsaková z agentury Czechtourism.

Její slova potvrdila Veronika Hricovská z informačního centra ve Stožci a doplnila, že někteří turisté jsou překvapení, když jsou některé služby zdarma. „Dost návštěvníků se diví, že za výpravy s pracovníky správy Národního parku Šumava na zajímavá místa se neplatí. Líbí se jim příroda, pochvalují si dobře značené turistické trasy,“ řekla Hricovská a doplnila, že služby infocentra v atraktivní lokalitě Lipenská využije denně kolem sto dvaceti lidí.

Na druhou stranu se turistům nelíbí, že pokud přijedou do Stožce autem, musí platit za parkoviště. Také by přivítali více toalet. „Většinu informací, z kterých můžeme hodnotit, jak se u nás lidí cítí, máme od Čechu. Zahraniční návštěvníci si přijdou spíš postěžovat,“ upřesnila Hricovská. Dobře dopadl i turistický region Jižní Čechy zastoupeny bývalými okresy České Budějovice, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice a Tábor. V zimní etapě projektu skončil na třetím místě, lidé si zde pochvalovali dostupnost ubytovacích a stravovacích kapacit, úroveň personálu ve službách cestovního ruchu, péči o památky, poskytování informací o regionu, péči o bezpečnost návštěvníků nebo místní orientační značení.

V létě turisté ocenili služby pro cykloturisty, vybavenost regionu atrakcemi pro děti a dostupnost hromadnou dopravou. V porovnání s ostatními regiony našli chyby v možnostech nákupu.

Návštěvníci Šumavy měli samozřejmě i kritické připomínky. Nejčastěji směřovaly k horším nákupním možnostem a dopravní infrastruktuře. S výtkami turistů souhlasí i starosta Stach na Prachaticku Petr Šebelík. „Od začátku letošního roku přestaly fungovat v obcí dva obchody, masná a ovoce-zelenina. Řezník obchod uzavřel na konci června. Zdejší obchodníci jsou závislí hlavně na místních lidech, turisté z velkých měst jsou náročnější, zvyklí na jinou nabídku,“ konstatoval Šebelík.

Starosta také připomněl, že se chystá oprava silnice procházející podhůřím Šumavy od Prachatic přes Kašperské Hory do Klatov. „Pro zlepšení příjezdu k Lyžařskému areálu Zadov bude součástí rekonstrukce silnice i výstavba nové křižovatky, na níž auta odbočuji na komunikaci, která je přivádí ke sjezdovkám a běžeckým trasám. Ta současná je nepřehledná a nebezpečná,“ doplnil Šebelík.

Dotazník agentury Czechtourism vyplnilo 56 680 dotazovaných českých i zahraničních turistů, 30 640 v letní etapě, která trvala od června do září, 26 040 v zimní. Ta začala v prosinci loňského roku a skončila letos v březnu. Výzkum bude pokračovat dále. Nyní turisté vyplňují dotazníky pro letní etapu 2006.

Výzkum má pomoci dalšímu zkvalitnění péče o turisty

„Jedním z hlavních cílů agentury Czechtourism je propagace českých regionu mezi domácí i zahraniční klientelou. Výsledky výzkumu pomohou zástupcům turistických regionu zaměřit se na oblasti, ve kterých je jejich vývoj podle návštěvníků prozatím nedostatečný,“ poznamenal ředitel agentury Rostislav Vondruška.

Výsledky výzkumu těší krajského radního pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Františka Stangla. „Jsou to zprávy, které by nás měly motivovat k další práci. Přestože jsme slušné hodnocení, tak v mnoha oblastech platí, že mezi slepými jednooký králem, takže je třeba toho ještě udělat hodně. Kraj se snaží vytvářet podmínky pro rozvoj cestovního ruchu. Musí se ale také snažit podnikatele,“ uvedl Stangl.

Ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu Jitka Fatkova připomněla, že anketa je složená z dvaceti položek a neřeší jen tradiční dotazy, jako kolik lidí přijelo nebo co je v regionu zajímá. „Z výzkumu jsme vycházeli při letošním plánu činnosti, protože lidé v něm odpovídali na zajímavé otázky, například kolik peněz v regionu utratí během pobytu nebo jak hodnotí úroveň poskytovaných služeb,“ prohlásila Fatkova.

„Na rozvoji cestovního ruchu se musejí podílet také podnikatele.“

František Stangl, krajský radní pro kulturu, památky a cestovní ruch