Má být šumavská reforma i čistkou?
Má být šumavská reforma i čistkou? | |
---|---|
Author | Milan Kilián, Dalibor Dostál |
Date | 2006-09-07 |
Source | Chebský deník |
Genre | tisk |
Respondent |
,
V Národním parku Šumava se chystá zásadní reorganizace, která údajně ušetří státu ročně milióny korun. Podle některých politiků však budou změny provázet personální čistky.
Šumava/Praha – V Národním parku a chráněné krajinné oblasti Šumava to v posledních dnech vře. Reorganizace parku, která má odstartovat již 1. října, připraví zřejmě o práci některé „nepohodlné“ odborníky. Věc dostala i politický podtext, neboť se do záležitosti ihned po svém jmenování vložil nový předseda vlády Mirek Topolánek. Chystanou přeměnu šumavského parku označil šéf ODS jako příklad nemravných personálních změn, ke kterým došlo na sklonku vlády Jiřího Paroubka. „Mám informace, že byly provedeny v těchto dnech u chráněné krajinné oblasti Šumava,“ uvedl Topolánek v Českém rozhlase. Řadoví zaměstnanci se k této záležitosti nechtějí vůbec vyjadřovat. „Nebudu nic říkat. Pochopte mě, přece nepřijdu o práci,“ řekl deníku jeden z oslovených strážců parku.
Nový předseda vlády našel pochopení i u některých Šumavských starostů. „Souhlasím s panem Topolánkem, že to, co tam provedli, je nekoncepční a v rozporu se sociálními zájmy území. Reorganizace neodpovídá poslání národního parku. Podle mého názoru jde o to dostat pryč chytré lidí, kteří by vedení mohli vidět tak říkajíc pod pokličku,“ je přesvědčen starosta Hartmanic Jiří Jukl (KDU-ČSL). Jiný názor zastává starosta Modravy Antonín Schubert (nezávislý). „Pana předsedu Topolánka jsem tady nikdy neviděl. Myslím, že by měl problém Šumavy odpolitizovat a naopak zodbornit,“ uvedl. Podle něj má chystaná reorganizace celou řadu pozitiv. Jediné, co mu vadí, je, že zatím nebylo vedení parku schopno přesně říci, jaký bude mít změna sociální dopad. „Nechceme přijít o zkušené lidí, kterých je v tomto regionu nedostatek,“ připustil i Schubert, že se bojí odlivu mozků ze Šumavy.
Národní park ale připravovanou reorganizaci, na které se pracovalo od počátku 90. let, hájí. „Jde konkrétně o vytvoření tzv. územních pracovišť namísto dosavadních lesních správ. Od 1. října má být vytvořeno šest územních pracovišť místo dosavadních jedenácti lesních správ. Cílem této změny je jednak značná ekonomická úspora, jednak sloučení odboru lesní a strážní služby a informačních středisek na území parku do nové vzniklého odboru terénní služby tak, jak je to obvykle v evropsky uznávaných národních parcích,“ tvrdí mluvčí parku Radovan Holub. Podle něj bude tímto opatřením ročně uspořeno ze státních prostředků pět až sedm miliónů korun na provozních prostředcích a v následujicich třech letech se ušetří zhruba 26 miliónů korun investičních prostředků. „Je třeba dodat, že o práci může v této souvislosti přijít jen asi deset z 354 zaměstnanců národního parku,“ dodal Holub. Nevyvrátil však odchod některých sice zkušených, ale nepohodlných odborníků. „Není možné dělat národní park s lidmi, kteří myslí antiparkove. Při výběrových řízeních musí dostat přednost ti, kteří chtějí vybudovat evropský uznávaný park,“ uzavřel Holub.
Pracovníků ubude
Ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko: „Stát se málo finančně věnoval národním parkům, navíc nás každý rok tlačí do dvouprocentního snížení pracovních míst. Personální opatření jsou jednou z malá možnosti jak uspořit. Do konce září by mělo být jasné, kdo přijde o místo. Využíváme i odchody do důchodu a smlouvy na dobu určitou.“