Lipno: nový rekreační park

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lipno: nový rekreační park |Author=Antonín Pelíšek |Date=2006-09-14 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Lipno: nový rekreační park
Author Antonín Pelíšek
Date 2006-09-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jezero se mění. Turistika se stany je na ústupu, a tak na břehu Lipna vyrůstají nové rekreační parky, které nabízejí větší komfort než kempy. Ekologové zatím nemají k budování nových center žádné připomínky.

Frymburk – Sbalit spacák, pár konzerv a odjet se rekreovat k jihočeskému jezeru Lipno už dávno patří do minulosti. Ubývají klasické kempy, stále víc se objevují na prodej chaty.

Důvod? Takzvaná lehká turistika se stany ustupuje obřím rekreačním centrům. První už funguje v Lipně nad Vltavou, další se plánují. Na levém břehu jezera rostou jachetní přístavy. Počítá se s rekreačními párky u Frymburka, uvažuje se o dalších v Dolní Vltavici, přístaviště bude v Radslavi v katastru Černé v Pošumaví. Rekreační středisko je naplánované v Boleticích kolem vrchu Špičák nedaleko Horní Plané. Pokud to nová vláda dovolí, může se začít s komerční turistikou také na právem, zatím nedotčeném břehu jezera, kde by měly vyrůst sjezdovky s lanovkami a parkovišti.

Rekreační park Lipno má vyrůst na ploše osmnácti hektarů v lokalitě Hruštice mezi Frymburkem a jeho osadou Kovářovem. Hruštice je název obce při Hrustickem potoce, která zmizela pod vodou při napouštění jezera v roce 1958. místní název se zachoval.

„Zatím je ve stadiu oznámení, obeslali se účastníci řízení. Oznámení jsme zveřejnili na úřední desce krajského úřadu a také bylo na desce obce Frymburk,“ uvedla Jitka Dubská z odboru životního prostředí českobudějovického krajského úřadu.

Rekreační park Lipno v investici za jednu miliardu korun bude přitom podléhat řízení o vlivu na životní prostředí, protože se doTýká chráněné krajinné oblasti Šumava a evropský chráněné přírodní oblasti NATURA 2000, mapující ptactvo.

Druhým navazujícím projektem je Přístav Hrustice. Bude to jeden z pěti pristavů na Lipně. Posudkům podle takzvaného řízení EIA jeho hodnocení podléhat nebude, protože větší část stavby se životního prostředí nedotkne. má stát v oblasti Hrusticke zátoky s kapacitou 118 plavidel délky až deset metrů.

Přístaviště je tvořené ze sypaného mola s jeřáby pro vyzdvižení lodi a pontony. Mimo jiné předpokládá, že se v budoucnu zvýší hladina jezera o dva metry na kótu 726 metrů nad mořem.

Podobně jako Marina Lipno bude mít Rekreační park Lipno zástavbu s domy, apartmány, markety a fitness centra. Počítá se vjezdem až tisíce osobních aut denně. To je zatím největší kámen úrazu, protože lokalita není na takový ruch připravena. Jediný příjezd je žalostně úzký. „Jsem zvědavý, jak se vyřeší čistírna odpadních vod a doprava. Není tu ani dost pitné vody. Jinak mě snad park rušit nebude, mám odtud chatu dva kilometry,“ uvedl místní chatař Miroslav Nobis.

Oblast totiž nemá skoro žádného obyvatelé, jedinými domorodci jsou chataři, kteří už v roce 1998, kdy se měnil územní plán Frymburka, byli na veřejném projednávání slyšet nejvíc. Nelíbilo se jim, že přijdou o klidně prostředí. Obec přesto do plánu prosadila, že se zde počítá s rekreačním střediskem pro dva a půl tisíce ubytovaných.

„Stahujeme oznámení o výstavbě parku z úřední desky, kupodivu se do něho nikdo z veřejnosti nepřihlásil s připomínkami,“ řekla Dubská z krajského úřadu.

Studie přitom předpokládá, že park se negativně dotkne asi stovky chatarů a některých chráněných zivocichů. Část nespokojených majitelů menších rekreačních objektů mezitím své nemovitostí rozprodala.

Připomínky zatím nemají ani ekologové a ochránci přírody. Nakonec je neměli ani při stavbě střediska na Lipně nad Vltavou, které zaplatily holandské firmy. Ve Frymburku bude investorem pražská společnost UBM-Bohemia s rakouskou účasti.

„U lipenského střediska jsme měli jen připomínky k některým výškám staveb. Pokud budou ve Frymburku dotčeni chránění živočichové, přihlásíme se ke stavbě jako účastníci územního řízení,“ uvedl Vladimír Molek z ekologického sdružení Calla.

Ochrání se před turisty pravý břeh jezera?

Podle Molka jde v této chvíli o to, uchránit před velkou turistikou pravý břeh Lipna, na levém už je civilizace dost.

Mezi obeslanými účastníky řízení k projektu přístaviště a parku je Správa Národního parku Šumava a chráněné krajinné oblasti Šumava. „Projekt je ve stadiu našeho biologického hodnocení a posuzování vlivu na evropský významnou lokalitu,“ poznamenal mluvčí správy parku Radovan Holub.

Holub připomněl, že výsledek řízení nelze předjímat, ale určitě stavby jsou možné i v chráněných oblastech Šumavy. Zvláště, když jsou v souladu s uzemním plánem, jako je tomu ve Frymburku.

Zatím největší rekreační kapacitu má na levém břehu Lipna společnost Lipno Servis, která působí v této lokalitě od roku 1999 a má projekt i na lyžařské středisko v Boleticích.

Soustřeďuje se hlavně na rozvoj turistického ruchu v blízkosti lipenské přehrady. Provozuje Skiareal Lipno Jachetní přístav Marina Lipno, autokemp Modřín a další služby.

Nová střediska

Lipno Marina (rozšíření)

Přístav Hruštice

Rekreační park Lipno

Přístaviště Radslav

Lyžařské středisko Špičák

Sjezdovka a lanovka Smrčina