Šumavský park použije ke sledování přírody termokamery

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský park použije ke sledování přírody termokamery |Author=Lada Pešková, ČTK |Date=2006-11-13 |Source=Ekolist |Genr…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park použije ke sledování přírody termokamery
Author Lada Pešková, ČTK
Date 2006-11-13
Source Ekolist
Genre tisk
Respondent

,


Plzeň – Správci šumavského národního parku chtějí použít ke sledování přírody termovizní kamery. Uvažují například o termovizním vyhledávání losu žijících na právem břehu Lipna, protože klasické metody sledování těchto zvířat zatím nebyly úspěšně. Termokamery umístěné na palubě vrtulníků nebo na dálkové řiditelném křídle mohou pomoci správcům parku při pozorování zvířat i při péči o les, řekl dnes ČTK mluvčí parku Radovan Holub.

„Termovize dokáže totiž přesně zachytit zdravotní stav porostů, množství zvěře a její výskyt v území, nebo množství chlorofylu v rostlinách. Kamera může sledovat zvěř i v noci a s použitím kamerové sondy může fotografovat i chování zvířat v norách,“ popsal mluvčí. Výhodou takového sledování je mimo jiné to, že zvěř je při sledování z výšky klidnější než při pozorování ze země. Přenášení obrazů je možné až na vzdálenost 20 až 30 kilometrů.

širšímu používání termovize v péči o les zatím brání finanční náročnost. Jedna letová hodina vrtulníků přijde podle Holuba asi na 60.000 korun. Správci parku proti chtějí využít k monitorování křídla se spalovacím motorem nebo s elektromotorem. Tato křídla mají být řízená ze země vysílačkou nebo autopilotem s naprogramovaným létem. Termovize se zatím používá zejména při policejních pátráních, lze ji využít i při snímání měst nebo při vyhledávání starých ekologických zátěží v bývalých vojenských újezdech. Termovize pomáhá při rozborech exhalací a radiace.