Vlci se přes Německo blíží k Čecham

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vlci se přes Německo blíží k Čecham |Author=ČTK |Date=2006-11-28 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Be…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Vlci se přes Německo blíží k Čecham
Author ČTK
Date 2006-11-28
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Berlín – V Německu se ze dvou stran kolem českých hranic – v Dolní Lužici a na Šumavě – opět po dlouhé době objevují vlci. Podobně jako jinde ve střední Evropě zmizeli před více než sto lety, protože byli pronásledování a jejich životní prostor se zužoval. Německé ministerstvo životního prostředí nyní zahájilo výzkum, který má podchytit migrační chování těchto šelem a možnosti jejich trvalého usazení.

„Když budeme o vlčích více vědět, usnadní nám to předejít možným konfliktům při jejich dalším šíření,“ odůvodnil výzkumný záměr ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Do Dolní Lužice zhruba na poloviční cestě mezi Berlínem a Prahou se zřejmě v roce 2000 přeplavili první vlci přes Nisu z Polska. Dnes jsou v tomto regionu dvě smečky, které dohromady čítají 20 až 25 zvířat. vědci chtějí zjistit jejich chování za pomoci moderní satelitní techniky. Až šest vlků vybaví vysílací a budou sledovat jejich cesty.

Podobně se zřejmě objevíli vlci v Bavorsku, a to i na německé straně Šumavy. Myslivci si to myslí už několik let, ale hmatatelné důkazy zatím chyběly. Po více než 150 letech byl v regionu nyní prokázán první výskyt poté, co se jeden vlk stal na silnici obětí jedoucího vozidla u Starnberskeho jezera jižně od Mnichova. Ústav pro zoologický výzkum v Berlíně v minulých dnech potvrdil po několikaměsíční analýze DNA, že šlo skutečně o vlka.

V součinnosti s univerzitou ve švýcarském Lausanne, kde existuje katalog DNA vlků v alpském prostoru, bylo možné zjistit i pravděpodobnost toho, že zvíře pochází ze severní Itálie a 250kilometrová cesta k Mnichovu mu trvala asi dva měsíce.

„Zatím jsme měli zprávy jen o vlčích ze severovýchodu Bavorska. To, že nějaký přeběhne Alpy, je překvapivě,“ říká šéf německého spolku pro ochranu přírody HubertWeiger. Odhaduje se, že v Evropě žije nejvíce vlků na jihu Evropy – v Rumunsku a Španělsku, a to až 2500 kusů. Stovky jich přebývají zřejmě také v Polsku. Ve střední Evropě se šíří v posledních zhruba deseti letech. Přibližně deset vlků ve třech smečkách nyní žije také na českém území v Beskydech.