Rakušané opět protestují: teď nechtějí jaderné úložiště u Boletic
Rakušané opět protestují: teď nechtějí jaderné úložiště u Boletic | |
---|---|
Author | lidovky.cz |
Date | 2009-05-26 |
Source | lidovky.cz |
Genre | internet |
Respondent |
Hornorakouští politici dnes tvrdě kritizovali úvahy Česka o vybudování úložiště jaderného odpadu ve vojenském újezdu Boletice nedaleko česko-rakouských hranic. Vládní zmocněnec pro jaderná zařízení Radko Pavlovec označil vytipování dvou lokalit za „zastírací manévr atomové lobby“, který má odvrátit pozornost od nedořešené otázky skladování vyhořelého paliva z jaderné elektrárny Temelín. Chystají prý přeshraniční odpor.
Újezdy Boletice na Českokrumlovsku a Hradiště v Karlovarském kraji jako možné lokality pro budoucí úložiště vybrala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na základě geologických analýz pěti vojenských prostorů. Na konci loňského roku jí to uložila česká vláda. Vybraná místa budou nyní zkoumána podrobněji. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer podal podle APA jménem zemské vlády proti možnému výběru Boletic rozhodný protest. Nelíbí se mu prý také skutečnost, že se o „zjevně velmi pokročilých plánech“ dozvěděl až z médií.
Je to nesmyslné
„To nemá nic společného s dobrým sousedstvím ve sjednocené Evropě 21. století,“ ohradil se. Uložení jaderného odpadu na česko-německo-rakouském pomezí je podle něj nemyslitelné. Hejtman argumentoval i tím, že spolková země Horní Rakousy investovala do rozvoje turistického regionu Šumavy značné prostředky. „Vsadíme na přeshraniční odpor, k němuž už vyzval starosta Horní Plané,“ uvedl Pühringer. Hornorakouský zemský rada pro životního prostředí a energetiku Rudi Anschober ze strany Zelených považuje české plány především za pokus, jak udržet při životě záměr vybudovat třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Temelín. Bez zajištění úložiště totiž podle něj nedostane energetická společnost ČEZ k jejich dostavbě povolení. Anschober proto vyzval rakouskou vládu k urychlenému podání protestu. „Zabránění jadernému úložišti je klíčem k zastavení celého jaderného programu Česka,“ uvedl. S výběrem obou lokalit nesouhlasí ani zástupci dotčených obcí a Jihočeského kraje. „Nesouhlasíme s výstavou hlubinného úložiště jaderného odpadu kdekoli na území Jihočeského kraje,“ řekl ČTK jihočeský hejtman Jiří Zimola. Dodal, že snahy vytvořit sklad vyhořelého jaderného paliva ve vojenských újezdech již byly dříve, protože jde o neobydlená území, ale plány selhaly na geologicky nestálém podloží. „Úložiště má zasahovat až do hloubky jednoho kilometru a musí být na tektonicky stálém podloží, protože bude sloužit tisíce, možná i desetitisíce let,“ doplnil. „Nic o tom nevíme. Pokud by to mělo být někde u nás, budeme se bránit tak, jako se bránily obce proti radaru,“ řekl Josef Kubař, starosta obce Valeč, která sousedí s újezdem Hradiště.
Žalujme Čechy
Předseda poslaneckého klubu krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v hornorakouském parlamentu Günther Steinkellner dokonce vyzval rakouskou vládu k podání žaloby na Českou republiku. SÚRAO už dříve vybralo šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. Až do konce letošního roku je v nich ale kvůli nesouhlasu obcí další průzkum pozastaven. Osmnáct samospráv z okolí těchto lokalit se v dubnu ohradilo proti dosavadnímu postupu státu. Obce podle starostů nejsou už šestým rokem, co se o úložišti jedná, rovnocennými partnery a odmítají údajný diktát státních orgánů. SÚRAO se snaží komunikaci s obcemi zlepšit. Navrhuje například finanční motivaci pro obce už ve fázi průzkumů. Starostové ale požadují upravit zákony, atomový nebo stavební, aby mohli účinně spolurozhodovat.