Motorové pily se přeci jen zakusují do šumavských pralesů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Motorové pily se přeci jen zakusují do šumavských pralesů |Author=Tomáš Jirsa |Date=2009-06-17 |Source=idnes.cz |Genre=in…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Motorové pily se přeci jen zakusují do šumavských pralesů
Author Tomáš Jirsa
Date 2009-06-17
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Kultovní místo českého národa „Prameny Vltavy“ se kácení nakonec dočkalo. Před pěti roky začal tento zbytek původního šumavského pralesa se stromy starými až 400 let ohrožovat kůrovec. Tehdejší vedení národního parku zamýšlelo pokácením několika kůrovcem napadených stromů zachránit zelený les, aby tyto mohutné a věkovité stromy zůstaly zachovány i pro další lidské generace. Blokáda ekologistů pod heslem „Zachraňme šumavské pralesy“ a současný ministr Miko (tehdy náměstek ministra ŽP) této snaze zabránili. V důsledku toho byl již v loňském roce prakticky celý původní prales sežrán kůrovcem. Letos se kvůli bezpečnosti turistů musí suché stromy v dosahu turistické cesty odstranit, tedy pokácet.

Jaká je bilance pěti let a dvou rozdílných pojetí ochrany přírody.

Pokud by v roce 2004 bylo včas pokáceno několik kůrovcem napadených stromů, zachránilo by to stovky stromů, které by zůstaly zelené. Dnes by se zde turisté nemuseli obávat o svoje zdraví a životy, ale mohli by se bezpečně procházet pod zelenými korunami majestátných velikánů. Druhý přístup k ochraně přírody prosazuje a v dané lokalitě prosadil, jiný postup, a to ten, že v národním parku se v prvních zónách proti škůdcům nezasahuje a příroda si pomůže sama. Výsledek známe. Mohli jsme mít zelený les, ve kterém by se pokácelo jen několik stromů. Místo něj máme suchý les, ve kterém se také musí kácet stromy a to v mnohonásobném počtu. Kolik jich bude? Desítky, stovky? Na pramenech Vltavy určitě. Kolik jich však bude nutno pokácet jinde okolo turistických cest na příklad při stezce u Plešného jezera ke Stifterovu pomníku? To již nebudou stovky ale určitě tisíce a možná i desetitisíce. Nebo tuto oblíbenou turistickou cestu správa parku pro turisty uzavře?

Velká kamufláž správy národního parku.

Kdyby to nebyla tragédie, bylo by humorné, jak správa parku v přísně chráněných bezzásahových zónách kácí stromy tak, aby vypadaly jako přirozeně zlomené. Přiložená fotografie ukazuje, jak taková kamufláž

vypadá.