Plzeň bude zachraňovat Šumavu

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:43, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Plzeň bude zachraňovat Šumavu |Author=František Nykles |Date=2009-12-08 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Plzeň bude zachraňovat Šumavu
Author František Nykles
Date 2009-12-08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Plzeň –V budově krajského úřadu bude 10. prosince ve 14 hod. zahájena slavnostní vernisáží výstava velkoplošných fotografií Zachraňme Šumavu.

Výstava je společnou iniciativou Svazu obcí Národního parku Šumava, občanského sdružení Zachraňme Šumavu, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR a agentury Ex Voto s.r.o. Plzeň bude sedmnáctým městem, které putovní výstava fotografií Zdeňka Troupa během jednoho roku navštíví. V rámci výstavy bude proveden také křest knihy fotografa Milana Váchala a publicisty Zdeňka Roučky Šumava kouzelná a umírající. Záštitu nad oběma akcemi převzala hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Výstava se koná v době, kdy na Šumavě vrcholí rekordní kůrovcové těžby. Nedá se již tvrdit, že je to stav, který má Správa NP Šumava pod kontrolou, jak sebevědomě prohlašovala začátkem sezony. Zdá se, že 4-5 mm velký brouček se stal nekontrolovatelným živlem. V podmínkách, které mu byly přichystány po orkánu Kyrill začátkem roku 2007, se to nakonec dalo, podle staletých ale nerespektovaných lesnických zkušeností, očekávat.

Dá se věřit i tomu, že dnes, pět minut po dvanácté, správa s kůrovcem bojuje, když o sto procent překračuje plánované kůrovcové těžby. A bude to ještě více, protože ze Šumavy odjíždí denně se dřevem desítky kamionů. Zdá se, že potřeba řešení všech šesti bodů, které již přes rok žádá petice Svazu obcí NP Šumava, je nanejvýše nutná. Pod záštitou líbivého hesla Příroda si pomůže sama probíhá na Šumavě experiment, který Zelenou střechu Evropy, kdysi největší ucelenou oblast lesů ve střední Evropě, přeměňuje v lesní hřbitov. Nejen výstava, ale především křtěná kniha na leteckých snímcích ukáže místa, která běžným návštěvníkům nejsou přístupna.

Každý se sám může rozhodnout, zda jásat nad zmlazením v některých částech Šumavy, kde možná za desítky let bude vzrostlý les, nebo odsoudit posedlost, která jménem ochrany přírody mění typický vzhled šumavské krajiny na jakousi divočinu, která již nemá nic společného se šumavskými lesy z doby zakládání národního parku.

František Nykles, Svaz obcí NP Šumava