Nevšední zážitek z Bavorského lesa

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:43, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nevšední zážitek z Bavorského lesa |Author=Haló noviny |Date=2009-12-09 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }} St…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nevšední zážitek z Bavorského lesa
Author Haló noviny
Date 2009-12-09
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Stezka v korunách stromů

Když jsem se chystal navštívit nejnovější atrakci Národního parku Bavorský les (NPBL), kterou je „Stezka korunami stromů“(Baumwipfelpfad), nečekal jsem nijak ohromující zážitek. Co může být tak zvláštního na tom, dívat se do korun stromů nikoli zdola, ale ze strany, z jejich úrovně? Jistě, bude to něco nezvyklého, ale to je asi tak všechno, říkal jsem si. Ovšem nakonec jsem byl příjemně překvapen.

NPBL otevřel procházku v korunách stromů devátého září. Nová atrakce se nachází v těsné blízkosti informačního střediska Dům Hanse Eisenmanna (Hans Eisenmann Haus). Vede horským smíšeným lesem ve výšce osm až 25 metrů nad zemí, dlouhá je 1300 metrů. Na šesti zastávkách jsou na informačních panelech prezentovány ukázky zdejší fauny a flóry.

Stezka je vytvořena z masivního klíženého dřeva, bezpečnost návštěvníků zajišťuje kovová postranní síť. Na několika místech je trasa doplněna prvky poněkud adrenalinové zábavy. Například kymácející se lávkou, hrazdou a kladinou. Za pěkného počasí je bezesporu největším zážitkem výstup na 44 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Díky své konstrukci je přístupná i rodičům s dětskými kočárky nebo vozíčkářům. Nevšední zážitek poskytuje nejen pěkný výhled na centrální část Bavorského lesa a Šumavy (pěkně je vidět blízká hora Luzný), ale za příznivých podmínek i Alpy. Zdejší atrakce poskytuje ještě jeden zážitek, který dost dobře popsat nejde. Lidé se zde cítí dobře, je to asi takový ten pocit, pro který naši předkové sedávali ve volných chvílích pod rozložitými korunami lip.

Další lákadlo

Po absolvování cesty po stezce ve stromových korunách ještě nemusíte odjíždět. Jen pár stovek metrů odsud je Areál zvířecích výběhů (Tier Freigelände). Na ploše 250 hektarů je tu v 16 výbězích a voliérách (jejich celková plocha má 40 ha) k vidění 36 druhů zdejší fauny. Areál je přístupný celoročně zdarma (cesty jsou v zimě protahované a sypané), a to i pro vozíčkáře. V nedalekém informačním centru (Dům Hanse Eisenmanna) je možné objednat prohlídky s průvodcem. V samotném centru se lze dozvědět zajímavosti o NPBL. V promítacím sále je, samozřejmě zdarma, na vyžádání možné zhlédnout krátký informační film - mají zde k dispozici i verzi v češtině, protože sem přichází hodně českých návštěvníků.

Návštěva po celý rok

Stezka je otevřena celoročně. Od listopadu do konce března od 9.30 do 15.30 hodin, v dubnu, květnu a říjnu od 9.30 do 18 hodin. V období červen-září pak od 9.30 až do 19.30 hod. Vstupné pro dospělého činí osm eur, pro děti od 6 do 17 let šest. Zdravotně postižení, studenti a důchodci platí 6,50 eura. Skupiny více než 15 osob mají slevu: dospělí 7 eur/osobu, děti pak 5,50 eura/osobu. Výhodné je rodinné vstupné 19 eur (platí pro dva dospělé a dvě děti, každé další dítě platí navíc dvě eura).

Jak se sem dostat

Autem poměrně snadno buď přes přechod Železná Ruda nebo Strážný, parkoviště u informačního střediska se nachází blízko obce Neuschonau. Příjezd veřejnou dopravou je nejsnadnější jen do konce října, a pak až od poloviny května, kdy sem přijíždí v pravidelných zhruba dvouhodinových intervalech autobus z nádraží v Grafenau. Do tohoto podhorského městečka se zhruba za hodinu dostaneme motoráčkem z hraničního nádraží v Železné Rudě-Alžbětíně. Přestoupit je nutno ve stanici Zwiesel na další motoráček směr Grafenau. Vlaky při cestě tam i zpět na sebe plynule navazují, a to –i když jen částečně –také na české straně. Pro cestování na německé straně je nejvýhodnější zakoupit si tzv. BayerwaldTicket. Pro jednu osobu stojí sedm eur a jezdit na něj lze vlakem mezi Bavorskou Rudou, Zwieselem a městečky Grafenau a Bodenmais. BayerwaldTicket platí i na několika regionálních autobusových linkách, především pak na těch směřujících k informačnímu středisku NPBL.

Jízdenku Bayerwald-Ticket je možné zakoupit i v informačním středisku obou národních parků na hraničním železnorudském nádraží, ale i v automatu na nákup jízdenek německých drah. Jeden z nich stojí i v Bavorské Rudě. Platit lze nejen mincemi, ale i bankovkami a platebními kartami. Pokud automat vloženou bankovku vrátí, nezoufejte. Je nutné ji otočit na druhou stranu. Sám jsem tak úspěšně jízdenku zakoupil (platil jsem pětieurovou bankovkou a dvoueurovou mincí).