Předseda svazu šumavských obcí Nykles rezignoval

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:43, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Předseda svazu šumavských obcí Nykles rezignoval |Author=denik.cz |Date=2009-08-03 |Source=denik.cz |Genre=internet |Responde…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Předseda svazu šumavských obcí Nykles rezignoval
Author denik.cz
Date 2009-08-03
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Šumava –Jeden z neznámějších bojovníků proti šíření kůrovce na Šumavě se vzdal funkce předsedy svazu šumavských obcí, nahradil ho Jiří Hůlka z Horní Plané.

František Nykles rezignoval koncem července na funkci předsedy Svazu obcí Národního parku Šumava. Ve funkci ho nahradil starosta Horní Plané Jiří Hůlka, který chce kontinuálně navázat na práci svého předchůdce. To znamená, že bude i nadále bojovat proti šíření kůrovce v národním parku, bude usilovat o více hraničních přechodů či o to, aby v minitendrech vypisovaných parkem dostávali práci lidé ze Šumavy a nikoli cizí firmy.

Nykles je spokojen

Na Nyklese vyvíjeli v poslední době velký tlak zejména představitelé ekologických organizací, kteří kritizovali, že je zároveň šéfem svazu šumavských obcí a zároveň placeným asistentem senátora Jirsy, který je známým odpůrcem nezasahování proti kůrovci. To však podle Nykles nebylo důvodem, proč se po necelých dvou letech vzdal funkce předsedy. „Bude mi 72 let a práce ve svazu začala už příliš zasahovat do mého života. Neměl jsem čas užívat si Šumavu, na kterou jsem kvůli tomu přišel, na rodinu, na sport, ani opravit chalupu. Myslím, že bude lepší, když nebude předsedu dělat penzista, ale starosta, za nímž stojí voliči,“ řekl Deníku Nykles, který se podle svých slov již v červnu vzdal i funkce senátorova asistenta. Se svým působením ve svazu šumavských obcí je Nykles spokojen. „To, co jsem si dal jako cíl, se podařilo. Svaz, ve kterém je jedenadvacet ze dvaadvaceti šumavských obcí, se podařilo zviditelnit a správa parku i ministerstvo ho musely začít brát vážně. Je za námi vidět i kus práce. Vydali jsme knížku, petici Zachraňme Šumavu podepsalo více než deset tisíc lidí. Kdyby nebylo nás, tak zůstaly na Šumavě u dvou přechodů státní hranice. Dnes už je jich odsouhlaseno osmnáct,“ řekl Deníku expředseda svazu šumavských obcí.

Cíl? Pomoci Šumavě

Nyklese ve funkci nahradil starosta Horní Plané Jiří Hůlka. „Chtěl bych být minimálně tak úspěšným předsedou, jako byl pan Nykles, který nastavil laťku hodně vysoko. Chci jít dál stejným směrem, jako šel on. Nemám důvod cokoli měnit, postoje předsedy navíc nutně vycházejí z postojů obcí, které se nemění,“ uvedl Hůlka a dodal: „Nejde jen o kůrovce, ale i například o minitendry, kde očekáváme větší aktivitu toho, kdo je zadává. To znamená, že státní instituce by dokázala sama přijít s pozměňovacím návrhem, který bychom poté společně prosazovali. Je jasné, že dnešní stav minitendrů diskriminuje ty, kterým byla práce slibována. Společně budeme bojovat i o další zájmy obcí. Chceme, aby se tu obyvatelům Šumavy žilo dobře a neměli strach, že jednou přijdou i o perlu v podobě zelených lesů.“

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí příliš změnu ve vedení svazu komentovat nechtěl. „Myslím, že pan Hůlka rozumí zřejmě více regionální rozvojové politice než pan Nykles, takže předpokládám intenzivnější diskusi na toto téma než s jeho předchůdcem, s nímž jsme diskutovali zejména o věcech bodového charakteru, jako byly nové stezky, Modrý sloup, splouvání, cyklotrasy a podobně,“ uvedl Krejčí.