Projdete se zkázou, kterou zanechal Kyrill

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:43, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Projdete se zkázou, kterou zanechal Kyrill |Author=Mladá fronta Dnes |Date=2009-08-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |R…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Projdete se zkázou, kterou zanechal Kyrill
Author Mladá fronta Dnes
Date 2009-08-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Poledník –Je to, jako byste se na Šumavě ocitli v lednu roku 2007 pár hodin po ničivém orkánu Kyrill. Všude kolem přes sebe leží stovky vyvrácených stromů i s kořeny, suché větve trčí k nebi a mezi nimi rostou nové smrčky. Nikde jinde se vám nenaskytne možnost vypravit se pohodlně po připravených dřevěných chodníčcích do míst, kde správa šumavského parku nechává popadané stromy svému osudu, než na nové –včera otevřené –zážitkové trase u rozhledny Poledník nedaleko Prášil. Nepotřebujete žádnou speciální obuv do horského terénu, nemusíte být superzdatní turisté ani se bát, že trasu neujdete. Popadané kmeny přejdete po lávkách Ani ne kilometrová trasa začíná přímo vedle rozhledny Poledník. Vcházíte do lesa, kde ani náznakem není vidět spoušť, kterou Kyrill napáchal o pár set metrů dál. Vyšlapanou cestou pohodlně dojdete až k prvním stromům popadaným přes stezku. Nemusíte je podlézat, přelézat ani obcházet. Přes každý kmen vede z kůlů a prken stlučená lávka. Neklouže, není nebezpečná a přejde ji i dítě. Pak se před vámi otevírá měsíční krajina - suché stromy leží přes sebe, jako když vysypete krabičku sirek. Z vyvýšené vyhlídkové plošiny máte celou zkázu jako na dlani.

„Nikde v republice není podobná trasa do středu jednoho z polomů,“ říká David Poláček, projektový manažer správy parku a autor celé stezky. Rozhlíží se do okolí a vysvětluje, že pod neprostupnou změtí kmenů, větví i vysoké trávy žijí zvířata, která do takových míst patří. Nad několikahektarovou planinou ční vyhlídková plošina pro patnáct lidí. Z výšky necelých tří metrů se můžete rozhlédnout mezi stromy, které vichr polámal a nikdo z dřevorubců s nimi nepohnul. „Tady lidé jasně vidí, že na první pohled beznadějný polom se opět mění v les,“ vysvětluje Poláček a ukazuje na mladý stromek vyrůstající mezi kořeny vyvráceného staletého smrku. Roste sice vzhůru, ale nepřirozeně –jeho kmen je zalomený jako hokejka. „To proto, že dříve rostl rovně vedle smrku k nebi. Po vyvrácení se ohnul a znovu roste nahoru,“ vypráví šéf lesní správy v Srní Jiří Kec, pod něhož okolí Poledníku spadá. Upozorňuje, že o pár metrů vedle vyrůstá malý jeřáb.

Stezka mezi stromy, které už napadl i kůrovec, bude otevřená vždy od července do konce září, a to minimálně 10 let. Popadané stromy se velice rychle přirozeně rozpadají, a proto ředitel správy parku František Krejčí věří, že se sem lidé budou rok co rok vracet, aby mohli změny sledovat. „Tady mohou jasně vidět, co se v přírodě děje, když se ponechá svému osudu. Věřím, že si lidé udělají fotografie stejného místa a každý rok jasně uvidí, jak se semenáčky rozrůstají,“ doufá Krejčí.