Cesta na Hochficht je otevřená

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:43, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Cesta na Hochficht je otevřená |Author=Marek Kerles |Date=2009-11-04 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Národn…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Cesta na Hochficht je otevřená
Author Marek Kerles
Date 2009-11-04
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Národní park Šumava se po 13 letech jednání nebrání vybudování lanovky do lyžařského areálu v Rakousku

Vimperk –Po dlouhých letech dohadů o možném propojení rakouského lyžařského areálu Hochficht s obcemi na české straně Šumavy možná přichází průlom.

Správa Národního parku Šumava (NPŠ) sice nadále nesouhlasí s tím, aby z vrcholu hory Smrčina, v Rakousku Hochfichtu, vedly sjezdovky i do Čech. Vůbec poprvé ale připustila možnost, že by čeští lyžaři mohli alespoň cestovat za lyžováním do Rakouska na nové lanovce. Lanovka by vedla od Nové Pece na vrchol hory Hraničník, odkud by se čeští milovníci lyžování mohli prakticky okamžitě přesunout do rakouského areálu. Výstavbu lanovky dlouhodobě požadují zejména místní starostové a vedení kraje jako náhradu za to, že ze Smrčiny nemůže na rozdíl od Rakouska vést žádná sjezdovka. Na české straně totiž leží národní park.

„Řekli jsme si, že budeme společně hledat tu nejlepší variantu jak pro místní obyvatele a podnikatele, tak pro hosty národního parku a ochranu přírody,“ uvedl po úterním jednání s jihočeským hejtmanem a zástupci šumavských obcí ředitel správy NPŠ František Krejčí. I když lanovka není podle něj jediným možným řešením, správci parku vůbec poprvé připustili, že by mohla být vybudována. Dosud totiž lanovou dráhu odmítali a lyžaři se tak na Hochficht z Česka dopravovali po úzké a silnějšímu provozu nevyhovující lesní silničce. Krejčí tvrdí, že kdyby lanovka teoreticky vedla až nad korunami stromů a její tichý chod by nerušil lesní zvěř, správa parku by jejímu vybudování nebránila. Ředitel NPŠ ale zároveň zdůraznil, že existují i jiné možnosti dopravy lyžařů, vhodné ke zvážení. Už dříve například zmínil možnost, že by lyžaře z Nové Pece do Rakouska dopravovaly autobusy na plynový pohon.

Vedení kraje ale posun v jednání s parkem jednoznačně přivítalo. „Je to skutečně průlomové vyjádření, po kterém jsme dlouho volali,“ řekl LN jihočeský hejtman Jiří Zimola. Lanovka by totiž podle něj nejen zlepšila komfort lyžařů a pomohla turistickému ruchu na Lipensku. Zároveň by mohla prospět i národnímu parku. „V létě by si na ní lidé mohli prohlédnout i ty části Šumavy, které jsou pro pěší turisty kvůli ochraně přírody nepřístupné,“ uvedl Zimola. Podle starosty Horní Plané Jiřího Hůlky by lanovka stála zhruba 200 milionů korun a už dnes mají investoři o její výstavbu zájem.

Problém lyžování na Hochfichtu spočívá v tom, že areál v Rakousku leží uprostřed hospodářských lesů, které patří klášteru ve Schläglu, zatímco na české straně se rozkládá národní park. Za prodloužení sjezdovek do Česka dlouhodobě lobuje i prezident Václav Klaus, který Hochficht často navštěvuje. „Nechápu, proč na jedné straně stejného kopce může být lyžařský areál a na druhé nikoliv,“ prohlásil už dříve prezident.