Nový návštěvní řád parku Šumava je likvidační, říkají podnikatelé

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:45, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nový návštěvní řád parku Šumava je likvidační, říkají podnikatelé |Author=Alena Binterová, ČTK |Date=2009-04-09 |…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nový návštěvní řád parku Šumava je likvidační, říkají podnikatelé
Author Alena Binterová, ČTK
Date 2009-04-09
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Volary – Majitelé půjčoven lodí, restaurací i správci kempů na březích horního toku Vltavy se obávají toho, že nový návštěvní řád Národního parku Šumava (NPŠ) zlikviduje jejich podnikání. Vadí jim zpřísněné podmínky pro vodáky. Množství vody odpovídající novému limitu totiž podle nich teče v tomto úseku Vltavy jen výjimečně. Novou povinnost registrace lodí označili za nedomyšlenou, protože předem objednaným vodákům nikdo nezaručí, že právě ten den bude dost vody. ČTK to dnes řekli podnikatelé v horní části řeky.

Vedení NPŠ označilo nový návštěvní řád, který rada parku schválila v úterý a měl by začít platit od 1. května, za kompromis mezi požadavky regionu a ochrany přírody. Přísnější pravidla vodákům dovolí splouvat část Vltavy na území parku od Soumarského mostu po Pěknou jedině tehdy, pokud bude výška hladiny pod Soumarským mostem nejméně 50 centimetrů. Doposud na řeku mohli, i když hladina byla o pět centimetrů níže. Zvýšení tohoto limitu ale bude podle podnikatelů velkým problémem.

„Hladina ve výši půl metru tam bývá během celého léta jenom výjimečně,“ zdůraznil majitel jedné z největších jihočeských půjčoven lodí Votus Ladislav Bláha. Upřesnil, že v loňské sezoně (od 1. června do 15. září) byl tento limit dosažen pouze v 11 dnech, a to když pršelo nebo bylo po dešti – tedy za počasí ne zrovna přitažlivého pro vodáky. Navíc při požadovaném stavu už podle Bláhy teče v řece dost vody, což může být pro rodiny s dětmi tvořící velkou část rekreantů i nebezpečné. Bláha je odhodlán za této situace žádat náhradu způsobené škody, protože to považuje za bránění v podnikání. Pokud by měla tato omezení platit navždy, bude se požadovaná částka pohybovat v milionech korun, protože do ní chce započíst zmařené investice za 20 let. Ročně vydělá Votus na horním úseku Vltavy asi 750 000 korun, což je 70 procent jeho příjmů. V hlavní sezoně tam půjčuje asi 60 lodí. Celkem je podle Bláhy v této části řeky pět půjčoven lodí. Nový návštěvní řád pro ně může být likvidační. „Nikdo tam nebude sedět tři měsíce kvůli tomu, aby čekal, zda naprší, nebo ne. To se žádné půjčovně nevyplatí,“ řekl.

Malou pravděpodobnost, že po zpřísnění pravidel bude v řece dost vody pro splouvání, potvrdil i František Vopava z restaurace U Grobiána v Lenoře. Její existence je na vodácích závislá, hlavně v červenci jsou pro ni základní klientelou. „S obavou čekáme, co bude. Už loni bylo málo vody, což se projevilo na tržbách. Limit 50 centimetrů je moc vysoký,“ uvedl.

Podnikatelé se proto bojí toho, že zpřísnění pravidel vodáky od cesty na Šumavu odradí a vyberou si raději jinou řeku. Další komplikací je nový požadavek registrace plavidel, díky němuž se omezí počet lodí plujících po řece. Při výšce hladiny od 50 do 61 cm je denně povoleno nejvýše 100 registrovaných plavidel. Poplatek za rezervaci je 100 korun, park kvůli tomu spustí rezervační internetový systém. V případě, že se nebude splouvat, správa parku vodákům poplatek vrátí. Úsekem mezi Soumarským mostem a Pěknou může nově projet maximálně 100 lodí denně. Množství lodí se bude regulovat tak, aby se jejich průjezd rovnoměrně rozložil do zhruba osmi hodin během dne.

Zdeněk Oubrecht, místopředseda Automotoklubu Volary, jenž provozuje tábořiště na Soumarském mostě, to propočetl na 13 lodí za hodinu. „A co když přijede parta s 20 loděmi? I takové k nám jezdí a chtějí plout společně,“ ptá se. Tábořiště má kapacitu 800 stanů a pro automotoklub je základním zdrojem příjmů. „Máme strach, že sem vodáci vůbec nepřijedou. Pryč jsou doby, kdy se jezdilo na vodu 14 dnů, teď přijíždějí spíš na víkend. Když nebude dost vody, nemají už čas čekat, až se hladina zvedne na povolený limit,“ řekl. Tržby tábořiště za letní sezonu dosahují v průměru 1,2 milionu korun, ale už loni prý kvůli nepřízni počasí a dohadům o splavnosti byla tržba o půl milionu nižší.