Váchalova a Kubinova Šumava je romantická, fantaskní i děsivá

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:45, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Váchalova a Kubinova Šumava je romantická, fantaskní i děsivá |Author=Radim Kopáč |Date=2009-05-16 |Source=idnes.cz |Genr…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Váchalova a Kubinova Šumava je romantická, fantaskní i děsivá
Author Radim Kopáč
Date 2009-05-16
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Šumava se stala tématem a plzeňská galerie Masné krámy místem setkání dvou výrazných solitérů moderního umění: Josefa Váchala (1884–1969) a Alfreda Kubina (1877–1959).

Oba tuhle jihozápadní, hustě zalesněnou výspu Čech v první polovině minulého století hojně a dlouhodobě navštěvovali, oba jí věnovali grafická alba: Váchal proslulou a nedávno reeditovanou Šumavu romantickou a umírající (1931), Kubin o čtyři roky později cyklus Fantazie na Šumavě. Váchal je spíše melancholický, Kubin děsivý. Tak jako je Šumava pohořím českým i německým (Böhmerwald), proplétaly se rovněž umělecké i tvůrčí osudy Kubina s Váchalem: rakouský grafik byl rodákem z Litoměřic, Váchal se nikdy netajil svým nadšením pro raný německý expresionismus.

Společná jim byla rovněž literární aktivita a setrvalý zájem o knižní ilustraci; shodli se mimo jiné na výtvarném doprovodu povídek amerického postromantika Edgara A. Poea. A v neposlední řadě: jak Váchal, tak Kubin byli kreslíři s mocným fantazijním, snovým rozmachem. V jejich pracích se přirozeně snoubí skutečné s nadpřirozeným, realitu oživují a rozvíjejí fantasmata, přízraky, démoni a strašidla. Ovšem na výstavě v Masných krámech oba autory spojuje především téma, tedy přeludná divočina šumavského lesa, hluboké ticho tamějších jezer, ševelící šíře luk. Výrazové prostředky volí každý své. Jestliže Váchal zůstává lehce snivým, lehce melancholickým romantikem, jehož krédo zní „Krajina jeví se nám takovou, jakými sami jsme“, Kubinovy litografie jsou sevřeny strachem a tísní, hemží se jimi oběšenci, čarodějnice, oživlé stromy, děsivé stíny. Grafické listy prvního z autorů hýří barvami podzimu, zatímco práce druhého tonou v černém šrafování, neboť jemu se „tento svět... odjakživa jevil skrznaskrz příšerný“.

Výstavu, která čítá na sto padesát prací, doprovází jednak několik ilustračních dobových fotografií, jednak obsáhlý katalog, který vydalo pražské nakladatelství Arbor vitae. Rovněž průvodní statě Ivany Jonákové, Hany Klínkové a Marie Rakušanové dokládají, že Alfred Kubin a Josef Váchal měli na otázku Šumavy a její magie podobnou odpověď, přestože se osobně nikdy nesetkali.

Alfred Kubin, Josef Váchal: Šumava/Der Böhmerwald Západočeská galerie, Masné krámy, Pražská 18, Plzeň. Autorka výstavy Hana Klínková, kurátorka Ivana Jonáková. Výstava trvá do 26. července, vstupné 50 korun.