Šumava v podání Alfreda Kubina a Josefa Váchala

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:45, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava v podání Alfreda Kubina a Josefa Váchala |Author=Svatava Hernandezová |Date=2009-06-16 |Source=Právo |Genre=tisk |Re…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumava v podání Alfreda Kubina a Josefa Váchala
Author Svatava Hernandezová
Date 2009-06-16
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Výstavní síň Masné krámy Západočeské galerie v Plzni představuje tvorbu rakouského grafika, spisovatele a ilustrátora Alfreda Kubina (1877–1959) a českého malíře, grafika, dřevorytce a spisovatele Josefa Váchala inspirovanou Šumavou.

Navazuje na expozici Šumava – Böhmerwald/Alfred Kubin – Josef Váchal, která proběhla už loni na jaře v Muzeu moderního umění v Pasově. Autorkou projektu byla Zuzana Jonová za Unii pro dobré sousedství česky a německy mluvících zemí v Praze a sdružení Herzinia v Sušici. Spolupořadatelem výstavy byl Památník národního písemnictví v Praze.

Mistři viděli svět svérázně

V životě i díle obou umělců lze nalézt mnoho paralel a rezonancí. Oba patřili k originálním solitérům tvořícím sice v kontextu dobových výtvarných proudů, ale přesto si jdoucím svou osobitou a osamocenou cestou. Jejich tvorba čerpala z podobných zdrojů, bohaté obraznosti, fantastiky, romantiky, světa snů, mystiky a vizí. Vidění světa obou umělců bylo svérázné, tíhlo k satirické nadsázce, ale zároveň bylo velice vážné a hluboké. „Oba milovali Šumavu, která jim osobně zasáhla do života i tvorby. Byla to krajina blízká jejich srdci, byla to krajina jejich duše. Inspirovala je a měla vliv i na jejich další tvorbu, která se Šumavou zdánlivě nesouvisí,“ říká kurátorka výstavy Ivana Jonáková.

Expozice do 26. července

Těžiště výstavy tvoří Kubinovy a Váchalovy práce věnované Šumavě. Kubin vytvořil v roce 1930 cyklus litografií Stilzel, v roce 1935 dokončil cyklus Fantazie na Šumavě. Se Šumavou jsou spjaty i jeho další kresby a litografie. Váchal napsal a ilustroval v roce 1929 knihu Očarovaná Šumava, v roce 1931 vydal svou knihu textů a dřevorytů Šumava umírající a romantická, v roce 1933 knihu textů a dřevorytů Christian Heinrich Spiess. Stejně jako Kubin se vracel k námětu Šumavy řadou prací i v následujících letech. Kubin se s Váchalem osobně nikdy nesetkali, ale věděli o sobě a cenili si navzájem svých prací, i když to byla znalost jen torzovitá. Expozici nabízející pohled na jejich tvorbu je možné v Masných krámech vidět do 26. července.