Stěhování losa ze Žlebů do Stožce

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:45, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Stěhování losa ze Žlebů do Stožce |Author=Václav Janouš |Date=2009-04-22 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responde…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Stěhování losa ze Žlebů do Stožce
Author Václav Janouš
Date 2009-04-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vycpané zvíře lidé uvidí od 1. května

České Žleby – Téměř dvoumetrového losa mohli včera vidět lidé na Prachaticku. Vycpaný exponát převáželi pracovníci správy šumavského parku z infocentra v Českých Žlebech do zhruba tři kilometry vzdáleného infocentra ve Stožci. Ve Žlebech totiž toto zařízení končí.

Zvíře uhynulo na Šumavě po srážce s automobilem v roce 2003. Losa si mohou turisté opět prohlédnout ve Stožci od 1. května, kdy se zdejší infocentrum otevře. Vycpaný 170 centimetrů vysoký los na podstavci má paroží tak velké, že je na první pohled jasné, že nastojato nemůže projít dveřmi. Pracovníci správy parku jej ale musí jediným východem vytáhnout ven a naložit na valník tažený za traktorem.

„Musíme jej nahnout mírně dopředu, aby hlava prošla dveřmi,“ organizuje Radek Moulis, šéf územního pracoviště správy parku v Českých Žlebech. Šest mužů bere zvíře do rukou, jemně přizvedává, různě manipuluje, aby prošlo dveřmi, a pak ho přináší k valníku. „Chyba. Dáváme jej tam pozadu, bude mu vítr foukat do zadku,“ vtipkuje Moulis a připravuje lana na přikurtování exponátu. Když už zvíře pevně stojí a je zajištěné lany, začíná scéna jak z filmu Slavnosti sněženek. Na valník si vedle losa stoupají dva lesníci a přidržují jej, aby například v zatáčce či po přejetí hrbolu nespadl. Traktor se vydává na tříkilometrovou pouť do Stožce před informační středisko. Dostat jej dovnitř už bude pro dělníky hračka. Přece jen mají už cvik ze stěhování z Českých Žlebů.

„Informační středisko ve Žlebech bude nyní uzavřeno, celá expozice se stěhuje do Stožce, kde ji návštěvníci uvidí od 1. května po celou sezonu,“ řekla včera mluvčí šumavského parku Jana Zvettlerová. Los je naším největším volně žijícím kopytníkem a patří do kategorie zvláště chráněných živočichů. Z největších savců žije v Národním parku Šumava například i jelen evropský, srnec obecný, rys ostrovid, prase divoké nebo jezevec lesní. Na Šumavě – především v okolí Lipna, se podle odhadů pohybuje zhruba desítka losů.