Obří sídla trápí správce parku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:46, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Obří sídla trápí správce parku |Author=Eva Tichá |Date=2009-06-04 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Obří sídla trápí správce parku
Author Eva Tichá
Date 2009-06-04
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – V nejcennější části národního parku Šumava – ve Filipově Huti – vyrůstá obří rodinný dům pražského architekta Václava Hodana. Při pohledu na něj polévá správce národního parku studený pot a chtějí výstavbu zabrzdit. Zda se jim plán podaří, to nelze odhadnout. Hodan už totiž dokončuje hrubou stavbu. V šumavském národním parku přitom stojí už několik domů z dílny Václava Hodana. Ten si v oblasti nyní staví vlastní rodinný dům s ateliérem.

„Dům se nestaví podle projektu, jenž je schválený správou parku a na který je vydané stavební povolení,“ říká Tomáš Hlavatý ze správy národního parku. Stejně jako se v historických částech měst ke každé stavbě vyjadřují památkáři, na Šumavě musí stavitelé získat souhlas správců parku. A těm se stavba Václava Hodana nelíbí už od samého začátku. Než na ni předloni kývli, několik měsíců o domě diskutovali. Rozlehlá nemovitost, ve které chce architekt žít se svojí rodinou, a v níž bude ateliér a také bazén, měla mít podle jeho původních představ například více rovných ploch. To však správci parku odmítli a Václav Hodan projekt nakonec změnil.

„Když letos sešel sníh, zjistili jsme, že se na místě staví něco jiného, než jsme se dohodli. Součástí domu je například terasa, která je ve stavebním povolení navržená tak, aby nenarušovala klasický sedlový tvar střechy. Místo terasy se tam teď však objevilo celé zastřešené patro s rovnou střechou,“ kritizuje stavitele Tomáš Hlavatý. „Udělal jsem nějaké změny, to je však běžné při každé takové stavbě. Změny nejsou tak razantní a fatální. Vše jsem na konci loňského roku oznámil stavebnímu odboru v Sušici,“ připomíná Václav Hodan. Jenže úřad se k jeho žádosti nevyjádřil. „Oni se neozvali, tudíž jsem to bral jako souhlas,“ tvrdí Hodan.

Vedoucí odboru výstavby sušické radnice potvrdil, že s architektem vedou řízení a tento měsíc jeho žádost o změny posoudí. Na schůzku přizvou i správce parku. „Jak to dopadne, to v tuto chvíli říct nemůžu,“ krčí rameny Milan Mazanec. Teoreticky je možné, že by úřad nařídil dát rozestavěný dům do původní podoby podle schváleného plánu. „V praxi k tomu ale nejspíš nedojde. To by stavitel musel udělat vysloveně závažnou změnu. Každý má podle stavebního zákona i v průběhu stavby možnost požádat o změny,“ připomíná Milan Mazanec.

Podle známého plzeňského architekta Jana Soukupa není normální stavět na Šumavě obří domy s bazény. „Pokorný člověk přijde, postaví si běžnou chalupu, oplotí ji a zasadí tam dva tři stromy,“ líčí Soukup. Podle něho se precedens stal v době, kdy na Modravě postavil Zdeněk Bakala obří dům, kterému domorodci říkají kryt. „To bylo do nebe volající zvěrstvo, pro bohaté podnikatele se tohle povolí, ale je to špatně. Jakmile povolím takovou akci, tak otevřu dveře dalším podobným domům,“ doplnil Soukup. Strakonický architekt Zbyněk Skala navrhuje, aby vedení parku vytvořilo komisi, složenou z renomovaných architektů, která by projekty na Šumavě doporučovala a měla by renomé. Soukup je ale jiného názoru. „Když někdo selže, tak se vymýšlí nějaká další instituce, ale to nepomůže. Základ je, aby neselhávaly základní články. Zásadní stanovisko musí mít orgán, který má dostatek legislativních možností, a tím je park,“ myslí si Soukup.