Pilotní projekt zadávání veřejných zakázek na území NP Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:46, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Pilotní projekt zadávání veřejných zakázek na území NP Šumava |Author=Tomáš Fait |Date=2009-01-14 |Source=TZ NPŠ |Ge…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Pilotní projekt zadávání veřejných zakázek na území NP Šumava
Author Tomáš Fait
Date 2009-01-14
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Souhlasné pokyvování, náznaky nevole, věcná zaujatost a nadšení, ostré projevy nesouhlasu. Toto všechno jsou reakce potencionálních uchazečů o veřejné zakázky, které provázejí prezentace pilotního projektu zadávání veřejných zakázek na území NP Šumava v roce 2009. Praha, Brno, Vimperk a všech 6 Územních pracovišť Správy NP a CHKO Šumava již bylo svědkem představení principů nových zadávacích řízení na těžební a pěstební činnosti.

Zhruba pět set živnostníků a firem si pozorně poslechlo nové principy, za kterých budou mít možnost zúčastnit se nejen zadávacího řízení na rámcovou smlouvu, ale i v dalším kole tzv. minitendrů na konkrétní těžební a pěstební práce v lesích Národního parku Šumava. Nabídková cena, kvalifikace, předání díla a další termíny, jsou zatím pro některé z účastníků neznámými pojmy, ale zákon č. 137/2006 o zadávání veřejných zakázek, stanoví nepřekročitelný rámec, který je dále smluvně upraven ve všeobecných obchodních podmínkách. V souladu se zákonem a posláním Správy NP a CHKO Šumava je zajistit efektivní nakládání s veřejnými prostředky, při zachování zásad transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace, to vše pro dosažení sledovaného účelu – kvalitní a šetrné péče o ekosystémy národního parku. Vzhledem k tomu, že si Správa NP a CHKO Šumava, jako zadavatel, uvědomuje především počáteční nárůst administrativy, jsou pro všechny potenciální uchazeče připravena vstřícná opatření směřující k maximálnímu zjednodušení celého procesu „velkého“, právě běžícího, zadávacího řízení:

1.Minimum formálních požadavků vyplývajících ze zákona o veřejných zakázkách (výpisy z rejstříků trestů, potvrzení o bezdlužnosti apod.).

2.Přístupná zadávací dokumentace bez poplatku.

3.Formální vzor nabídky a elektronický průvodce pro kontrolu obsahu nabídky.

Ti dodavatelé, kteří získají rámcovou smlouvu, budou mít příležitost podávat své konkrétní nabídky v tzv. minitendru. Tento následný proces je dále podpořen možností přípravy nabídek prostřednictvím internetu nebo v tzv. informačním kiosku na každém Územním pracovišti Správy NP a CHKO Šumava. Celý proces je přísně transparentní, obálky s nabídkami jsou otevírány v den podání nabídek, oznámení o výsledcích jsou zveřejňována neprodleně na internetových stránkách apod. To vše ale s důrazem na přísné podmínky budoucích plnění, která zohledňují požadavky na kvalitu a šetrnost práce v národním parku. Zvolený způsob zadávání veřejných zakázek formou rámcových smluv a následných minitendrů, je evropskou legislativou ověřený standardní postup, který v porovnání s ostatními způsoby zadávání veřejných zakázek, jako je dynamický nákupní systém,případně jednací řízení bez uveřejnění, umožňuje většímu počtu dodavatelů získávat příležitosti k zakázkám podle provozních potřeb Správy NP a CHKO Šumava, a to způsobem transparentním a nediskriminačním. Způsob zadávání veřejných zakázek v lesnictví formou rámcových smluv a následných minitendrů není v České republice příliš využíván. Následujících 12 měsíců ukáže, zda zvolená cesta spěje ke sledovanému cíli nebo je nutné vytvořit jiný model v intencích zákona o zadávání veřejných zakázek. Tomáš Fait, Správa NP a CHKO Šumava