Likvidace kalamity pokračuje

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:46, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Likvidace kalamity pokračuje |Author=TZ NPŠ |Date=2007-02-26 |Source=TZ NPŠ |Genre=tisk |Respondent= }} Větrná kalamita z 18…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Likvidace kalamity pokračuje
Author TZ NPŠ
Date 2007-02-26
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Větrná kalamita z 18. a 19.1.2007 postihla především II. zóny Národního parku Šumava a z nich zejména ty, které byly narušeny dřívějšími zásahy proti kůrovci. Území ponechána přírodnímu vývoji vítr významné neponičil. Kalamita byla rozptýlená, její likvidaci tedy nevzniknou tak obrovské holiny jako po bořivé větrné smršti v Tatrách. Vlastní těžiště polomů je na Prášilsku a Stožecku.

Ve II. zónách Národního parku Šumava bylo ke konci minulého týdne zpracováno 62 500 m3polomů a vývratů, tj. cca 10 % z celkového objemu polomů. Týdenní množství činí 15 20 000 m3. Hmota je řádně tříděna na kvalitní a ostatní sortimenty tak, aby se dřevo v majetku státu dobře zpeněžilo. Prodej dřeva je plné v režii správy NP a CHKO Šumava. V parku pracuje zhruba 80 dodavatelských firem, které pomoci techniky těží a odvážejí kalamitní dřevo, přičemž v II. Zónách se ponechává na místě 5-20 % dřevní hmoty k zetlení kvůli lepší obnově lesních ekosystémů. V I. zónách zůstává na místě 100%. Zde se vůči kůrovci postupuje dle konkrétních lokalit. V hraničních oblastech sousedících s Národním parkem Bavorský les by měl být zvolen management v dohodě se správou sousedního parku, schváleny ministerstvy na české i bavorské straně. Jinak by to nemělo logiku.

Byly také vytipovány lokality, které vyžaduji zvláštní management nebo jichž se týkají mezinárodní úmluvy a kde bude třeba postupovat zvlášť citlivé. Je to např. oblast Černé Hory, Modravských slatí, Ždánidel, Plesné nebo Polomu. Pro tyto oblasti zpracovává odbor výzkumu a ochrany přírody zvláštní postup v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a s lesním zákonem. Zároveň se připravují podmínky pro zalesnění ploch vzniklých po těžební činnosti. Jelikož se očekává časný nástup jara, připravují se razantní protikůrovcová opatření jako např. instalace feromonových lapačů nebo otrávených lapáků (z vývratů). Finanční pomoc státu (90 mil. Kč) je využívána pro šetrnou těžbu polomů, protože při jejich zpracování je třeba dbát na důslednou ochranu ekosystémů a živočichů, nelze např. rušit noční klid v tetřevích oblastech. Toto je zároveň půjčka do budoucnosti. Národní park Šumava bude v dalších letech o tyto finance státu krácen. Problémem odvozu dřeva zatím zůstává včasná dodávka vagonů od ČD na zpracovanou dřevní hmotu.