O likvidaci polomů po vichřici má rozhodnout ministerstvo

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:46, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=O likvidaci polomů po vichřici má rozhodnout ministerstvo |Author=Vratislav Vyhlídka |Date=2007-03-01 |Source=Haló noviny |G…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


O likvidaci polomů po vichřici má rozhodnout ministerstvo
Author Vratislav Vyhlídka
Date 2007-03-01
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Volary/Jindřichův hradec – až na ministerstvu životního prostředí skončil spor lesáků a ekologů o likvidaci polomů po lednovém řádění orkánu Kyrill.

Na rozhodnutí se stále čeká.

Důvodem vzniku sporu byla snaha pracovníku Lesů zasáhnout v oblastech tzv. druhé zóny Národního parku Šumava, což je významné přírodní území, kde ovšem člověk už zasahoval. Existuji totiž obavy, že pokud zůstanou vichrem povalené kmeny ležet na zemi, bude národní park napaden kůrovcem. Ochranáři chtěli naopak zachovat co největší nedotknutelnost druhé zóny, což znamená nechat dřevo ležet. Hnutí Duha je zásadně proti těžbě dřeva v oblastech druhé zóny Národního parku Šumava. Do ní se zasahovat nemá, polámané stromy by měly zůstat na místě, uvedl v tiskovém prohlášení představitel Hnutí Duha Jaromír Bláha.

S tím ale nesouhlasí ředitel Správy národního parku Alois Pavlíčko. V tiskovém prohlášení uvedl, že z druhé zóny je třeba vytěžit minimálně 80 procent poškozených stromů, aby se zabránilo masivnímu šíření kůrovce. Pokud bude prosazen jiný postup, obavám se, že kůrovec dodělá to, co již vítr nestačil, sdělil Pavlíčko. Upřesnil, že do první zóny, tedy do nejcennějšího území, těžaři vstoupit nesmějí. Tato zóna tvoří asi 14 procent rozlohy parku, což je zhruba deset tisíc hektarů. Druha zóna představuje rozlohu na 54 tisíc hektarů.

Těžba zatím na krajích porostu

Krajsky úřad Jihočeského kraje se kvůli sporu dokonce obrátil na ministerstvo životního prostředí s žádosti, aby zvolilo důslednější přístupy pro likvidaci následku orkánu v národním parku. Lidé kolem ministra životního prostředí Martina Bursíka se k věci nechtěli více vyjadřovat, uvedli jen, že chystají nové pokyny pro ředitele národních parků Šumava a Krkonoše. V likvidaci polomů se podle ministerstva však má postupovat od kraje lesů do jejich středu, aby se zabránilo možnému šíření kůrovce do okolních hospodářských porostu. Pro mnohé jihočeské závody, zabývající se zpracováním dřeva, měl orkán Kyrill téměř spásný vliv.

Jindřichohradecká pobočka Lesů ČR kvůli polomům odložila plánované propouštění pracovníků. Všichni jsme měli být v dubnu propuštěni. Kvůli polomům nám to ale o rok odložili, takže se uvidí, sdělil Haló novinám zaměstnanec Lesů ČR, který si nepřál být jmenován. V konkurzu na odstraňování škod ale Lesy Český Rudolec nedopadly moc dobře, takže nás zřejmě stejně čeká pět měsíčních platů odchodného. Pak se všichni sejdeme na úřadu práce, míní zaměstnanec. Práce v takové nejistotě je pro člověka ubíjející. Co ale mohu jinak dělat, tázal se s tím, že práce na jihu Čech není.