Lidé mohou jít do lesů

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:46, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lidé mohou jít do lesů |Author=Václav Janouš |Date=2007-04-05 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Konci z…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Lidé mohou jít do lesů
Author Václav Janouš
Date 2007-04-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Konci zákaz vstupu do šumavských hvozdu, turisté by přesto měli být opatrni

Šumava - Třebaže dnes konci na Šumavě zákaz vstupu do lesů v národním parku, turisté musí být opatrni a ne do všech míst se vypravit. Téměř na každém kroku totiž stále hrozi, že další stromy spadnou či ze se lidé zrani o ležící kmeny. Šumavské lesy jsou také stále plné těžké techniky.

Do šumavského národního parku míří už nyní stovky lidi - chtějí vidět rozsahla rašeliniste, smrkové pralesy, horské louky i ledovcova jezera. Lesníci ale varuji, že při chuzi a to i třeba po lesních stezkach je mohou zranit padajici stromy.

Velke nebezpečí hrozí například na Borovoladsku, Stožecku, železnorudsku či u jezera Laka. Zákaz vstupu samozřejmě konci, ale stále platí zvysene nebezpečí v lesích. místa, kde bude turistům hrozit největší riziko, oznacime cedulemi, stejne tak i místa, kde bude těžká technika těžit polámané stromy nebo kde je bude vytahovat z lesu, řekl sef šumavských strážců parku Lubomír Janosik.

Kalamitu budou likvidovat do konce roku

Někteří šumavští starostové očekávali, že park plošný zákaz vstupu do lesů ještě prodlouzi. Nebudeme zadat ministerstvo o prodlouzení, ale do veškerých mist, kde se bude pracovat v lesích, bude vstup zakázán znackami, uvedl nový ředitel parku František Krejčí.

V parku budou kalamitu likvidovat lesníci pravdepodobne do konce roku, třebaže postupuji třikrát rychleji, než se cekalo. Zpracovanou mají zhruba čtvrtinu z celkových více jak 687 tisíc kubíků dřeva. Z nejpostiženějších míst už zmizelo zhruba 185 tisíc metrů krychlových vyvrácených nebo polámaných stromů.

Přesto hlavně u státních hranic zůstáváji nepřístupne některé trasy. Turisté se například nepodivaji na Stožecku do oblasti Trojmezné nebo Kalamitní svaznice. V létě také musí pocitat houbari a boruvkari s omezeními v místech, kde ještě budeme zpracovávat polomy, upozornil mluvčí šumavského parku Radovan Holub.

Dva těžaři zemreli

O tom, že v lesích hrozí turistům nebezpečí i nyni, svedci i to, že dva mladi slovensti dřevorubci při kácení stromu přišli v šumavských hvozdech o život. Vedoucí z Klubu českých turistů varuji, že ne každý, kdo se vypravi do lesů, si uvědomuje riziko. Prochazky či projizdky na kole po Šumavě jsou dnes modni záležitosti a lidé si mysli, že projedou nebo projdou všude. Ne všichni jsou ukaznení a v lesích je to pak divočina. Lidé by měli být mnohem opatrnejsi, prohlásil předseda jihočeského klubu turistů Jiří Hlavac.

Polomy v šumavském parku po nedavnem rozhodnutí ministerstva životního prostředí zlikviduji dřevorubci na osmdesáti procentech území. Na zbylých dvaceti procentech především horských smrčin zůstanou kmeny ležet. Nejvíce stromu v jihočeské části Šumavy popadalo v okolí Českých Zlebu - 118 tisíc kubíků, na Borovoladsku - 110 tisíc kubíků dřeva a v lesích na Stožecku pak lezely 102 tisíce kubíků.