Šumavské zlato láká těžaře

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:47, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavské zlato láká těžaře |Author=Eva Tichá |Date=2007-05-15 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} O lo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavské zlato láká těžaře
Author Eva Tichá
Date 2007-05-15
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

O loziska pod Kašperskými Horami se po letech opět zajima hornicka firma, obec je proti.

Kašperské Hory - O zlato, které leží pod Kašperskými Horami na Klatovsku, mají opět zájem těžaři. Po letech klidu, kdy se podařilo zastavit plany na těžbu zlata kanadské společnosti TVX Bohemia dulni, se o něj tentokrát zajima firma Potamon GTS.

O zamerech společnosti se už dozvěděla kašperskohorska radnice. A její představitele rekli planum ne. Vypadá to, že si někdo zase vzpomnel na zdejší zlato. Ze zameru firmy se dá cekat, že ho tu chtějí těžit, říká místostarosta Kašperských Hor František Stibal. Ten vedl šumavské město v dobe, kdy o těžbu zlata měla zájem firma TVX. Stejne jako před lety i nyní radnice rekla, že ve měste a jeho okolí nechce žádné tezare vidět. Na našem názoru se nic nemení, uvedl Stibal.

Zástupci společnosti Potamon GTS však tvrdí, že v Kašperských Horách zlato v tuto chvíli rozhodne těžit nechtějí. Na základě archivních dat jenom chceme za naše peníze prepocitat zásoby loziska zlata a možnost jejich využití. A pak studii obhajit. Když ji neobhajime, nevadí. Pro nas to nejsou vyhozene peníze, říká Jan Lellak z firmy Potamon. Naznacil, že firma by si díky této práci mohla udělat dobre jmeno v Evropě a získat možnost jiných zakázek.

Nechceme dělat žádné průzkumne vrty. Pokud zadost o průzkum nebude schvalena, nevadí. Nechceme prorazet hlavou zed. Nejsme zadni skudci přírody, tvrdí Lellak.

Kuzvart je přesvědceny, že firma chce zlato

Pravni zástupce Kašperských Hor Petr Kuzvart ale představitelum Potamonu GTS nevěří. Je přesvědceny, že firma chce zlato ze země dostat. tvrdí, že nepoužije v České republice zakázánou kyanidovou metodu. Chtějí to prý dělat jinak, snad nějak odstředovat. Lide, kteří tomu rozumi, však říkají, že v Kašperských Horách by kyanid museli pouzit, říká Petr Kuzvart. Jan Lellak z Potamonu mu oponuje. Máme patentované metodiky jak zlato z rudy dostávát bez použití kyanidu. Ale tohle jsou předcasne úvahy, říká. Podle údajů v obchodním rejstriku je firma Potamon GTS českou akciovou společnosti. má sidlo na Václavskem namesti v Praze. V rejstriku činnosti je kromě hornictvi uvedena také vyroba chemických latek a přípravků. Jan Lellak je zapsan jako předseda představenstva. Pokud by jakákoliv firma chtela na Šumavě těžit zlato, nema město v podobných veČech právo veta. Nemůže ze zákona definitivne takové plany utnout. Jeho souhlas by nicméně těžaři pro některé věci potřebovali. Podle me tohle vše nakonec skončí u soudu, odhaduje pravnik Petr Kuzvart.

Šumavské zlato laka stovky let

Kašperské Hory mají bohatou hornickou minulost. Nejvíce zlata se tu tezilo v dobach Jana Lucemburskeho. V polovině 19. Století byly doly uzavřeny, těžba se už nevyplatila. Na základě geologickeho vrtneho průzkumu ale v osmdesátých letech letech minulého století znovu začal detailni průzkum šumavských dulnich del. Výsledky průzkumu byly údajne velmi nadejne, i když úprava rudniny by si vyzadovala zminenou kyanidovou metodu. V roce 1992 prevzala stolu Nadeje kanadsko-česka firma TVX Bohemia dulni, která pokračovala v razbe stoly a vrtnem průzkumu. Vyvolalo to velké protesty ekologu i místních obyvatel. V roce 1998 nakonec tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kuzvart společnosti TVX odejmul licenci k průzkumným pracem. Ministerstvo zdůvodnilo rozhodnutí tím, že těžaři několikrát porusili geologicky zákon. O rok později se firma z Kašperských Hor zcela stahla.