Ekologové: Přísně na vodáky!

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:47, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologové: Přísně na vodáky! |Author=Václav Janouš, ČTK |Date=2007-05-15 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responde…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologové: Přísně na vodáky!
Author Václav Janouš, ČTK
Date 2007-05-15
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Spor o limity pro splouvání Vltavy v Národním parku Šumava míří do Bruselu

Šumava - Splouvání Vltavy v šumavském parku budou řešit až evropsti komisari. Po dřívějších protestech majitelu půjčoven lodi a raftu, které reka zivi, se teď limity pro splouvání Vltavy nelíbí ekologickým aktivistům. A stěžuji si přímo do Bruselu.

Nespokojenost ekologu je motivovana presne opacne než dřívější podnikatelska.

Zatímco podnikatele by stali o to, aby na vodu mohlo více lodi, podle ochránců přírody je třeba limity naopak zprisnit. To znamená poustet vodaky na reku při vyšší hladine, než je tomu doposud.

Současný limit čtyřicet pět centimetru jako hranice pro splouvání není navrhem podle odborných kriterii, ale důsledkem obav před nevoli podnikatelů zainteresovaných na ziscích ze splouvání, míní Zdeněk Cihak z hnuti děti země. To je vedle Českého spolku ochránců přírody z Volar a Okraslovacího spolku Zdikovska třetím sdružením podepsaným pod stiznosti odeslanou tento týden do Bruselu.

Ekologum se nelíbí, že správci šumavského parku nepřipravili pro letošní vodackou sezonu žádnou zmenu splouvání horního toku Vltavy, která tece nejprisněji chráněnou první zónou šumavského parku. tvrdí, že minimální vyska hladiny reky 45 centimetru, kdy smí lodě na vodu vyplout, je příliš nizka, a navrhuji zvednout limit na 58 centimetru. Tuto hranici si přitom nevymysleli od oka. Je to totiž už rok stary návrh odborníků z Výzkumneho ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Vedci loni v unikátním území Vltavsky luh zkoumali miru poškození reky přímo na místě. Ve zkoumaném území se vyskytuje jednatřicet druhu chráněných rostlin a sto ctrnact druhu ptáků.

Experti z výzkumneho ústavu nakonec navrhli zvednout limit alespoň o deset centimetru, idealne pak na 58 centimetru. Při výzkumu totiž zjistili, že i když je voda 12 centimetrunad současným limitem (tedy na 57 centimetrech), dochází k poškození dna už při propluti 200 lodi. Denně jich přitom v sezóně reku sjede zhruba jednou tolik. Podle odborníků by proto měl být limit ještě o centimetr vyšší, tedy již zminovaných 58 centimetru. Správa parku nyní tvrdí, že pro příští rok by už mohly být podmínky pro splouvání cenného úseku reky tvrdsi. Nepřímo tak přiznává, že současny limit 45 centimetruu Soumarského mostu byl ustupkem podnikatelům.

Chceme se vrátit k odborným podkladum pro splouvání, které vycházeji přímo z analyz zatizení či poškození reky. Nový model už připravujeme. Ideální by bylo najít kompromis mezi vodaky, podnikateli i správou parku, ale takový, který bude vycházet z jasných odborných zjištění, řekl ředitel parku František Krejčí. Letos se ale na podmínkách pro splouvání s největší pravdepodobnosti již nic nežmení.

Ideální by bylo najít kompromis mezi vodaky, podnikateli i správou šumavského parku. František Krejčí, ředitel parku