Premnoží se kůrovec

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:47, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Premnoží se kůrovec |Author=Milan Kilián |Date=2007-11-05 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Odborníci na…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Premnoží se kůrovec
Author Milan Kilián
Date 2007-11-05
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Odborníci na seminari resili, jak bojovat s lýkožroutem, který má po orkánu před sebou svetlou budoucnost

Šumava – Na Šumavě, stejne jako na mnoha dalších místech střední Evropy, se premnozi kůrovec. Tento názor byl jedním z mnoha, které zaznely v Kašperských Horách v rámci pracovního seminare „Ekologicke metody ochrany lesa před podkorním hmyzem“, který spoluporadaly Správa NP a CHKO Šumava, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Ustav ekologie lesa SAV ve Zvolenu. Miloš Knizek z lesní ochranné služby Výzkumneho ústavu lesního hospodářství uvedl, že v roce následujícím po orkánu Kyrill lze očekávat přemnožení lýkožroutu na většině území střední Evropy. Právě proto bylo hlavním cílem seminare v dostatecnem předstihu informovat o vhodných možnostech ochrany lesa.

„Seminare se zúčastnili spickovi odborníci na ochranu lesa z Čech, Slovenska a zástupci z lesnické praxe z Lesů ČR, Vojenských lesu a Národního parku Šumava. Pozornost byla venovana především učinnosti a metodam použití feromonu, tj. umělé vyrobených latek, které jsou vyuzivany k lakani kůrovců do odchytových zařízení, a repelentu, které chrani stromy před napadením kůrovci,“ řekla vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody Zdeňka Křenová.

V dalším průběhu seminare seznamil Zdeněk Landa z Jihočeské univerzity přitomne s nejnovejsimi poznatky o biologii entomopatogennich hub, které parazituji především na dospelcích kůrovců. „Zdůraznil, že patogenni houby jsou přirozenou součásti šumavské přírody, a proto jsou velmi vhodne k využití v boji proti dřevokaznemu hmyzu. V rámci diskuse byly prezentovany předbezne výsledky z výzkumu a prvních aplikaci houbového patogenu, který byl v Národním parku Šumava proveden v roce 2007,“ informoval Deník mluvčí parku Radovan Holub.

V rámci celého seminare byla velká pozornost venovana především prakticke aplikaci jednotlivých metod. Součásti seminare byla i exkurze, při které mohli účastníci zhlednout mechanickou asanaci dřeva s využitím drazkove frezy a lokalitu, kde byly pouzity entomopatogeny.