Nečistá hra proti řediteli parku

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:48, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nečistá hra proti řediteli parku |Author=Vratislav Vyhlídka |Date=2007-04-16 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nečistá hra proti řediteli parku
Author Vratislav Vyhlídka
Date 2007-04-16
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy - Část starostu a aktivistů na ochranu lesa pouzila po nastupu nového ředitele šumavského parku Frantiska Krejčího proti nemu necistou hru, když ho davali do souvislosti s kauzou tzv. Privatizace Šumavy. V ní šlo v roce 1993 o boj podnikatelů a vlivných lidi ve vlade o ovladnuti komerce v národním parku.

Argumentovani údajným zásahovaním Krejčího, tehdy náměstka Národního parku Šumava, do procesu zřízení Parkservisu Šumava, jak to navrhoval jeho tchan, není příliš cistou hrou. V reakci na tvrzení starostu a některých aktivistů na ochranu přírody to Haló novinam sdělil tiskový mluvčí národního parku Radovan Holub. „Myšlenka zřízení Parkservisu Šumava, který měl zájem o provozovani části komerce v národním parku, byla hned v samem zarodku smetena při jednání v roce 1993 starosty a tehdejším ředitelem parku ze stolu. ovšem zatímco myšlenka Parkservisu Šumava zila takto kratce, uvazovani o spustení konkur ncního projektu Lesy Šumavy z pozice ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství bylo při živote podstatne dele,“ vysvětlil nám Holub, který byl osobně přitomen při klicovém jednání o tzv. Prodeji Šumavy.

Potvrdil, že Krejčí se nesnažil vysledek nijak ovlivnit a od této kauzy se distancoval. O tom, jak silný byl zájem tehdejsího ministerstva životního prostředí o prosazení komercního projektu v rámci NPŠ, svedci mj. dopis tehdejsího ředitele odboru ochrany přírody Frantiska Urbanaze 17. června 1993, odeslany z popudu tehdejsího ministra životního prostředí Frantiska Bendy řediteli NPŠ Jiřímu Kecovi. V něm Urban zákazuje, aby v te době již legalne existující národní park prevzal hospodaření v lesích a naplnil tak literu zákona.

Myšlenka Parkservisu Šumava byla podle Holuba konkurenci snaham tehdejsího ministra životního prostředí Frantiska Bendy, který chtěl v národním parku prosadit zájem jiného podnikatelského subjektu. „(Nafouknuta) kauza Parkservisu byla jen zaminkou, jak se vyporadat s tehdejším vedením parku,“ uvedl tiskový mluvčí s tím, jak může dopadnout někdo, kdo by se stavel proti cilum ministra. Připomněl, že pozice ředitelu národního parku je dosud složitá, protože ještě po 16 letech od vzniku parku jsou tu klicove ukoly, jako například zónace, zablokovany. „Obce jsou proti, park jde vlastně proti všem. Část odpovědnosti je tedy na starostech, chyba je pak pravdepodobne také na straně parku,“ doplnil Holub. Nefer mu přijde i argumentace, že nový ředitel parku Krejčí je zároveň ředitelem Státního fondu životního prostředí.“Z této pozice byl odvolan na konci letošního března,“ upřesnil tiskový mluvčí.

Krejčí byl ředitelem Šumavského národního parku jmenovan koncem března pote, co ministr životního prostředí Martin Bursík odvolal Aloise Pavlíčka. Na hlavu nového šéfa šumavského parku se hned snesla kritika ze strany občanského sdružení Šumava 21, prosazujícího lesnické hospodaření na celé rozloze parku, a starostu, kteří připomínali kauzu Parkservisu Šumava, pricemz ocividne zavirali oči nad části faktu. Nového ředitele si jako odbornika naopak pochvalovala velká část vědecké obce a ekologičtí aktivisté, jako například Hnutí Duha.