Kalamitní dříví budeme zpracovávat rok

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:48, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kalamitní dříví budeme zpracovávat rok |Author=Jan Holý |Date=2007-02-16 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent=Josef Vojá…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kalamitní dříví budeme zpracovávat rok
Author Jan Holý
Date 2007-02-16
Source Právo
Genre tisk
Respondent Josef Vojáček

Ředitel státního podniku Vojenské lesy a statky ČR Josef Vojáček:

  • Českém se 18. Ledna přehnal orkán Kyrill, nejničivéjsi vichřice za poslední pulstoletí. Jak postihl vojenské lesy? Mate už presne vycislene škody?

Odhady škod stále ještě zpresnujeme. Podle posledních údajů dosahuji asi milion kubíků dřevní hmoty. Jen pro ilustraci, je to zhruba sto petadvacet procent nasi bezne roční těžby. Situace je o to složitejsi, že většina kalamitní dřevní hmoty leží na území jedine divize Horni planá na Šumavě. Tam padl za obet vichru pětinasobek bezne roční těžby.

  • Jak daleko jste s odstraňováním kalamity?

Nasi pracovníci začali zpracovávat napadane dříví už druhy den po kalamitě a za zbyvajicích deset lednových dnu zpracovali třicet pět tisíc krychlových metrů. Objem je ale tak velký, že s následky se budeme vyporadávat až do konce roku.

  • Smlouvy o zadavani veřejných zakázek v podniku Lesy ČR prosetruje antimonopolni úřad. vojenské lesy, přestože jsou státní podnik, ale tyto problémy nemají. Proc?

Mame jiný charakter zakázek. vojenské lesy obchoduji veškerou dřevní hmotu ve své režii a nakupuji pouze určitou část subdodavek charakteru sluzeb. Diskuse v českém lesnictví se vedou hlavně o tom, jaký podíl práci provadet vlastními zaměstnanci a jaký najatými firmami. vojenské lesy uplatnuji svůj vlastní model, ve kterém jsou zastoupeny oba způsoby, ale preVládaji vlastní kapacity. Domnívám se, že existuji služby, které se jednoznacne ekonomicky vyplati pronajmout - například drahe těžební technologie a dalkovou dopravu dříví. Pro tyto stroje bychom neměli v podniku celorocne efektivní využití. Ostátní bezne práce chceme dále provadet v kombinaci vlastních zaměstnanců a drobných místních zivnostniku. Jsem přesvědcen, že tento model, který, přiznávám, není nijak radikální, je v konecnem důsledku výhodný pro všechny.

  • Znamená to, že se vojenské lesy radikálním zmenam vyhnuly?

To určitě ne. Takhle jednostranně bych to rozhodně neviděl. Také u nás v minulých letech probehla rada zmen, které zpočátku budily uvnitř podniku bourlive diskuse. Když jsem nastupoval do funkce, ukol od zrizovatele, ministerstva obrany, byl jednoznacny: dostat podnik z dlouholete zavislosti na dotacích do zisku a k ekonomicke sobestacnosti. To se nám dari, dosahované výsledky mluví jednoznacne.

  • Jake očekávate hospodářské výsledky za loňsky rok?

Opět velmi dobre. Zisk před zdanením bude vyšší než sto milionu korun, což je hruby meziroční narust o více než třicet procent. Dobre hospodaření podniku se navíc odrazilo i v ratingovém hodnocení firmy. vojenské lesy byly první státní firmou, která získala koncem roku od renomované agentury Moody s nejvyšší tuzemsky rating. V podniku rostou mzdy rychleji, než je celostatní prumer, v roce 2006 byl narust osm procent. Zisk nám také umoznil více peněz proinvestovat do udrzby lesních cest a rekonstrukci provoznich budov, z nichž některé byly ve velmi zchatralem stavu. V neposlední rade jsme také nakoupili novou techniku, která dále zvysila produktivitu a je šetrnější vůči životnímu prostředí.