Děsí se lesní kalamity

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:48, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Děsí se lesní kalamity |Author=Eva Tichá |Date=2007-05-17 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Správci les…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Děsí se lesní kalamity
Author Eva Tichá
Date 2007-05-17
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Správci lesu se snaží, aby smrky, popadané po orkánu, nežnicil utok lýkožrouta

Domažlice, Šumava - Lesníci v kraji se chystají na utok kůrovce: letošní teple a suché počasí broukovi, který napada a likviduje smrky, totiž nebyvale svedci. Lesy s popadanými stromy po lednovém orkánu jsou pro hmyz přímo rajem. Odborníci, nejen v šumavském národním parku, proto dělají všechno možné, aby zabránili vzniku kalamity.

Z ležících stromu může vyletat velké množství hmyzu

Delnici po celem regionu stále likviduji popadané stromy. Ty jsou pro lesy velkou hrozbou. Kůrovec z nich může ve velkem množství vyletnout a napadat zdrave stromy, které se velké invazi nedokazou branit. V lesích na Šumavě proto chtějí správci proti broukovi dokonce bojovat i chemickými postřiky. To musí ovšem schvalit ještě Vláda. „Zadost na vládu posleme do konce tohoto týdne,“ připomíná Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí. Správci parku chtějí chemicky postřik pouzit jen v druhých zónách území, tedy v tech, které nejsou tak cenné. „Po parku budou chodit pracovníci, kteří budou strikat chemikalii na jednotlive padlé stromy,“ vysvětluje Libor Hošek z národního parku. Postřik brouka otravi. Hmyz už nebude moci vyletnout a napadnout jiné stromy. V první zóně parku se chemie používat nebude.

Vláda by o zminenem navrhu boje proti broukovi mohla rozhodnout do dvou tydnu. „To by byl úplně ideální termin,“ říká Hošek.

Lesníci proti broukovi bojuji i jinak. „Po lesích máme otravene lapáky. Jsou to dvoumetrova polena. Davame do nich feromon, který brouka laka. zvíře na lapák náletne, vezme si napustenou kuru a zahyne,“ vysvětluje sef Domažlických městských lesu Jan Benda. Další zbrani jsou lapače. „To jsou zařízení, ve kterých je také feromon. Ten brouka nalaka a on vleti do nadobky,“ popisuje Benda.

Zbyvaji tisíce kubíků

Nejucinnější zbrani proti broukovi zůstává odvoz popadaných stromu z lesu. Práce v lesích proto finisuji. „Zbyva nám zlikvidovat necele tři tisíce kubíků stromů. Verime, že je stihneme odvéztvčas, než se brouk rozmnozi,“ rika Jan Benda.

Na Šumavě je kalamita po orkánu větší. Správcům zbývá vytěžit ještě asi 360 tisíc kubíků stromů.

Zpusoby boje s obavaným lýkožroutem

Chemicky postřik Uziva se v méně chráněných místech parku. Brouk se otravi ucinnou latkou, strikanou na stromy Otravene lapáky Na dvoumetrova polena s kurou napustenou jedem prilaka brouka feromon Lapace Do nadobky - pasti prilaka hmyz také feromon Odvoz popadaných stromu Podle názoru lesníků nejucinnější zbran