Ekovýchovu učí školy na Plzeňsku různě, chybí hlavně pomůcky

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekovýchovu učí školy na Plzeňsku různě, chybí hlavně pomůcky |Author=ČTK, Eva Barborková |Date=2007-10-18 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekovýchovu učí školy na Plzeňsku různě, chybí hlavně pomůcky
Author ČTK, Eva Barborková
Date 2007-10-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Plzeň - Nedostatek ucebnic a pomucek pro vyuku environmentalni vychovy, kterou musely od září základní školy povinné zavest do svých vzdelavacích programu, trapi učitele. Materiály shani obtížne. Ekologicka vychova v CR je podle nich zatím jen v plenkach. Pokud se ZS neprofiluje ekologicky, nemají učitele šanci prosadit ji jako samostatny předmět. Informace z oboru se tak detem snaží předat hlavně během jednorazových akci, kdy skolaci celý den pracuji na nějakém ekologickem tematu. ČTK to dnes zjistila na sestem ročníku konference učitelu ekologické vychovy v Plzni.„Dříve se ekologie jen natukla v biologii. Když učitel nechtel, děti se nedozvedely vůbec nic. K nove povinnosti zavest environmentalni vyuku jako prurezove téma přístupuji školy ruzne,“ uvedla Lenka Navratilova ze sdružení , které se ekologické vychove venuje. Podle ní vychovu na skolach učí hlavně zemepisari a učitele biologie či chemie, méně občanské vychovy. Některé školy si zalozily vlastní ekologické praktikum, některé samostatny předmět. Většina ale vyuku realizuje během projektového dne. „Deti tak dostanou jednorazovou informaci, zaziji to jen jednou v roce. důležité ale je, aby se s problematikou seznamovaly delsi dobu a pravidelne,“ uvedla Navratilova.

Podle Plzeňské učitelky Marty Duhackove je ve skolach pro environmentalni vychovu málo prostoru. „Zaradit ji můžeme do bloku zemepisu, přírodopisu, občanské vychovy. Co se týká seste tridy, zatím jsme se tomu nevenovali, vidím to na konec skolního roku. Maximalne však tři až pět hodin, aby děti získaly to základní,“ rekla. Seznámit je chce hlavně s problematikou ovzdusi, odpadu a vody.O něco lépe jsou na tom s vychovou k ochraně životního prostředí děti ze Železné Rudy. Měsícne mají dvě hodiny teorie. Ekovychovu skola zameruje na , problematiku lesa, zvířat. děti se účastni společných celodennich akci s pracovníky parku. „Pomalu se zacínají objevovat materiály jako například ekologicky přírodopis, ale záleží hlavně na učiteli, jak si sám co k tematu najde a pripravi,“ uvedl Ctirad Drahorad ze , která má 163 deti. Ve srovnání s klasickými předměty je prý vyuka ekovychovy složitejsi.

Shanet materiály k tematu pomahaji skolam také ekoorganizace. Zacínají jim nabizet i celé skolni projekty. „Chystame pro ně nove denni, tydenni, měsícni i roční projekty. Jejich tématem budou pece o okolí školy, krajina meho domova, spotrebitelské chovani a život stromu,“ uvedla Navratilova.Podporu na skolni ekologické projekty poskytuje pravidelne . školy budou moci zadat o peníze na začátku roku 2008.