Šumava bude uklizena po orkánu Kyrill do konce října

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava bude uklizena po orkánu Kyrill do konce října |Author=Petr Pokorný |Date=2007-09-19 |Source=Právo |Genre=tisk |Respo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumava bude uklizena po orkánu Kyrill do konce října
Author Petr Pokorný
Date 2007-09-19
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Za nešetrny postup při likvidaci polomů ve vojenském prostoru Boletice už padly pokuty v Boleticích pokuty za nešetrne

Do konce října budou v šumavském národním parku zlikvidovány rozsáhlé polomy, které zde letos v lednu způsobil orkán Kyrill. Dřevorubcum se už podařilo zpracovat zhruba 685 tisíc metrů krychlových polomů z celkem 839 tisíc kubíků popadaných nebo zlamaných stromů.

V lesích zůstane ležet 133 tisíc kubíků dřevní hmoty, takže zde zbývá dotěžit necelých 20 tisíc krychlových metrů polomů. „Rychlost, s jakou nyní těžba probíhá, je zásadně menší, než když v lesích pracovala těžká technika. vše se dělá rucne, týdne tak zvladneme dva až tři tisíce metrů krychlových dřeva,“ řekl Pravu náměstek ředitele Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Libor Hošek.

Práci těžařům komplikuje i destive počasí posledních dni. Problémy mají hlavně při přibližování rozrezaneho dřeva.

„Dřevo zůstává ležet v lese, takzvané u parezu,“ podotkl Hošek. Ideální by podle něj bylo, kdyby po ukoncení těžby mirne mrzlo a nasnezilo. S odvozem stromu jinak šumavští lesníci skončí nejspis až na jare. V druhých zónách šumavské divočiny, tedy oblastech, kde se smí těžit, lesníci aplikovali na stromy speciální pripravky, takzvané biocidy, které mají zahubit kůrovce. Jejich použití povolila Vláda. Latku nanesli asi na 130 tisíc krychlových metrů vyvraceného dřeva.

Obavaneho brouka chtějí správci šumavské divočiny znicit i pomoci biologickeho postřiku s takzvanou entomopatogenni houbou, která je přirozeným nepřítelem lýkožrouta. Pro člověka je tato metoda naprosto neškodna.

Poničené lesy musí dat do pořádku

Likvidace polomů se chyli ke konci i ve vojenském prostoru Boletice. „Do poloviny října budeme mít vlastní kalamitu také zpracovanu, zbývá nám nyní zhruba padesát tisíc kubíků dřeva z celkových sedmi set tisíc“ uvedl ředitel státního podniku vojenské lesy a státky České republiky v Horní Plané Slavomil Brandtl.

Postup při likvidaci polomů v Boleticích se ale nelíbí ekologum z Hnutí Duha, z jejichž podnětu udelila Česká inspekce životního prostředí CIZP trem těžařským firmam pracujícím chovani v terénu. „Rozhodnutí budou doruceny v průběhu několika dnu,“ potvrdil Karel Simon, docasne povereny vedením Oblastního inspektorátu CIZP v Českých Budějovicích. Podle Brandtla budou všechny plochy a cesty, poničené těžkou technikou, sanovany.

„Všechny těžařské firmy, které zde pracuji, mají ale ve smlouvach, že nedostanou zaplaceno driv, než svá pracoviste předaji v původním stavu,“ zdůraznil už dříve Brandtl.