Nedostatek koní brzdí práce v lese

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nedostatek koní brzdí práce v lese |Author=Hana Tonarová, Jitka Kučerová |Date=2007-04-24 |Source=Žďárský deník |Genre…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nedostatek koní brzdí práce v lese
Author Hana Tonarová, Jitka Kučerová
Date 2007-04-24
Source Žďárský deník
Genre tisk
Respondent

Stare Ransko (Zdarské vrchy) - Moderni technologie a vykonné stroje v lesnictví ulehcuji praci. Ale jsou místa, kde se pracuje stejne jako před desitkami let. Kopcovity teren, propadliny, kam se těžká technika nedostane, a nastoupit musí kone a koci. Jenže ani jednech, ani druhých není dnes dost. Přesto jsou často jedinou naději, jak dostat z lesa dřevo bliz cestam. Sedmilety bily hrebec Salvyn vazi asi devet metraku a kromě práce v lese zVláda tahnout brycku i zaprah.

Chybi kone i koci

„U Stareho Ranska tahame dvakrát týdne ruzne dlouhé klady. Nejhorší jsou dvojmetry, u nich je největší nebezpečí urazu, když se zachyti za parez,“ rika koci Antonín Vrablik. Jako není dnes na práci v lese dostatek koni, není ani dost kocich.

„Dnes máme k ruce radu technologii, železne kone, lanovky, ale jsou místa a porosty, kde se bez kone neobejdeme. Většinou máme smlouvu s nejakou firmou s koňmi, která však pracuje pro více podnikatelských subjektu,“ řekl Václav Augustin z Lesního druzstva obci Pribyslav s tím, že pokácené nebo vyvracene stromy v lese podle zákona zůstat nesmí. časem navíc ztraci hodnotu, zapari se, zmodraji, a to si druzstva nemohou dovolit.

Ne každý se hodi

Do lesa se každý kun nehodi. Musi být mohutny, aby utahl těžké dřevo a zvladl narocnou praci. „Cvici se od trech let ve slabem dreve a musí ho ucit zároveň dva lide. Jeden ho vodi u huby a druhy chodí za konem,“ vysvětlil čtyřiačtyřicetilety koci, který pochazi z Olomoucka a prosel za třicetiletou praxi celou republikou.

„Kone vlastníl můj otec i bratr, a tak jsem se k tomu dostal. Moc kocích ovšem není. Je to těžká a nebezpečná práce, zvlášť pro zacatecnika. já tahal dřevo třeba v Krusných i Orlických horách, v Beskydech nebo na Šumavě,“ řekl Vrablik. Nejtezsi práce prý byla v Jesenikach. Nikdy žádný vazny uraz neměl, ale nebezpečí ciha téměř všude. Na Zdarsku hrozí skaly, poblíž Ranských jezirek zase mokriny a propadliny. Pozor je třeba dat i na kone. Koci s nimi denně, včetně krmení a osetrovani, stravi až patnáct hodin.