Zničenédřevo jde do Rakouska

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zničenédřevo jde do Rakouska |Author=Vratislav Vyhlídka |Date=2007-04-26 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Ji…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Zničenédřevo jde do Rakouska
Author Vratislav Vyhlídka
Date 2007-04-26
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy - Přestože radení lednového orkánu Kyrill snizilo na jihu Čech cenu kulatiny zhruba o čtvrtinu, není většina polámaných stromu vhodna pro klasicke zpracování a putuje do Rakouska. České pily si ale nestěžuji, vyrabeji dřevo na topení.

Zatímco koncem loňského roku byly mnohe jihočeské pily často na hranici bankrotu, nyní jedou na plné obratky. Radení lednového orkánu Kyrill totiž nuti majitele lesu prodávat vytěžene dřevo ve velkem a levněji. České podniky proto už nemusí bojovat o dřevo s rakouskými firmami, které je na trhu dřív preplacely. Je dost pro všechny - a zatímco dřív se kubík kvalitního dřeva prodaval za zhruba 2100 korun, dnes je cena někde kolem 1500 korun. Záleží samozřejmě na kvalite kulatiny. Jak Haló noviny zjistily, dřevozpracující podniky, které dřív lidi propoustely, je nabraly zase zpatky. Týká se to například pily zpracovávájici dřevo Lesu český Rudolec u Velkeho Ratmirova na Jindrichohradecku. ŻCena dřeva pro druhé čtvrtleti klesla až o pět set korun na kubík, tedy zhruba o 25 procent. Ke konci března jsme zpracovali polovinu polomů v městských lesích. Začíná být problém dřevo udat, uvedl v tiskovém prohlásení jednatel společnosti Městské lesy Volary Miroslav Rezabek. Haló novinam si snizení cen kulatiny pochvalovali i drobni a střední podnikatele. ŻV prvním kvartále byla kulatina předrazena, nyní jdou ceny mirne dolu. Prudke zdrazení z konce loňského roku to ale zatím nevyrovnalo, sdělil nám ředitel jindrichohradecke firmy Kasalova pila Bohumir Kubicek. Dřevo polámané orkánem však většinou stejne míří do Rakouska, protože není pro bezne zpracování vhodne. ŻDřevo ze stromu, který vítr prelomil v pulce, je popraskane. Jde ho pouzit jen na pripravu stepku k vyrobe papiru nebo k rezani na topení, vysvětlil Haló novinam Karel Červenka, který pracuje v malé pile na Táborsku. A o nekvalitní dřevo mají zájem opět hlavně rakousti podnikatele. Viden totiž ze státní kasy prispiva v rámci koncepce ekologické energie na palivove stepky.