Spoušť po Kyrillovi trápí lesníky

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Spoušť po Kyrillovi trápí lesníky |Author=Marek Kerles |Date=2007-08-04 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} V…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Spoušť po Kyrillovi trápí lesníky
Author Marek Kerles
Date 2007-08-04
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

V šumavských lesích stále leží statisíce kmenu po lednovém ničivém orkánu

Vimperk - Zatímco lyžaři touzebne očekávaji, že nadchazejici zima prinese na Šumavu více sněhu než ta poslední, lesníci mají zcela opacne prani. Polomy po lednovém orkánu Kyrill se na Šumavě podařilo zlikvidovat už zhruba ze dvou tretin. Kvůli problemum s dopravou a zpracováním padlých kmenu však u lesních cest stále leží statisíce pokácených a rozrezaných stromů. Rychlost odvozu dřeva, které s každým dnem skladovani ztraci na hodnote, bude přitom podle lesníků zaležet především na počasí. Do konce roku můžeme odvézt200 000 kubíků, stejne jako jenom 20 000. Opravdu záleží na tom, jaka bude zima, řekl LN zástupce ředitele Národního parku Šumava Libor Hošek. Pokud podle něj napadne hodne sněhu, většina dřeva skladovaneho u cest zůstane ležet v lese až do jara. Místo třeba k vyrobe nabytku pak ale bude takové dřevo sloužit za mnohem nižší cenu třeba k průmyslovým ucelum.

Rychleji už odvážet nemůžeme. Pily se potýkáji s nadbytkem, především se však stále potýkáme s nedostatkem zeleznicnich vagonu, uvedl Hošek.

Pozadavek parku na zeleznicni vagony jsou podle něj České drahy schopny plnit maximalne z jedné tretiny. Vedení Českých drah se přitom haji tím, že kalamitu takového rozsahu nemohli zeleznicari předpokládát, a ani se na ní tudíž připravit.

Jen v šumavském národním parku lednový orkán vyvrátil či poškodil 800 000 kubíků dřeva, z toho už se lesníkům podařilo zpracovat zhruba dvě tretiny. V nejcennějších zónách rezervace s takzvaným bezzásahovým režimem polomy zůstanou ležet. Problém ale představuje 280 000 kubíků, které už narezane cekaji v lese na odvoz.

Kromě toho, že klesa kvalita dřeva, představuji tisíce hromad s těžkými kladami i nebezpečí pro turisty, kteří stále musejí dávat pozor i na těžkou techniku.

Zákaz vstupu platí až do zari

Zcela uzavřene pro návštěvníky už zůstáváji jen některé lokality v Novohradských horách, které orkán poškodil nejvíce z celého Ceska. Zákaz vstupu bude platit až do konce září zhruba na petine rozlohy nasi lesní správy, řekl LN novohradsky lesní správce Petr Zemlicka. Vyzyva ale turisty, aby se v přístupných lesích pohybovali se zvysenou opatrnosti.

Take v Novohradských horách totiž zůstáváji ležet u cest statisíce kmenu, cekajicích na odvoz. My máme problém s tím, že nám krajský úřad nepovolil vjezd kamionu na některé silnice a těžká auta musí třeba k vlaku vozit dřevo po delsi a složitejsi cestě lesem, tvrdí Zemlicka. Kromě klesajici kvality dřeva, uskladneného u cest, přitom hrozí hromadam smrkových kmenu napadení kůrovcem a nasledne rozšíření brouka do zdravých porostu. Dokonce i v šumavském národním parku se část ležících stromu postřikuje na základě ministerské výjimky speciálním chemickým roztokem, což ale zase kritizuji ekologové.