Bikepark na šumavských sjezdovkách bojuje s ochranáři o přežití

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:49, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bikepark na šumavských sjezdovkách bojuje s ochranáři o přežití |Author=Václav Prokš, ČTK |Date=2007-08-15 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Bikepark na šumavských sjezdovkách bojuje s ochranáři o přežití
Author Václav Prokš, ČTK
Date 2007-08-15
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,

Plzeň - Provozovatele lyžařského areálu v Železné Rude na Klatovsku bojuji s ochranáři přírody o zachovani drahy pro horské cyklisty. Udajne nejlepší bikepark v CR, jehož trasa o delce 2300 metruvede po zimnich sjezdovkach, by měl podle správcu Šumavy skoncit. Koncem července rozhodli o tom, že provozovatele musí drahu odstranit a zaplatit 150.000 korun pokuty. Vedení sportovního areálu Špičák se odvolalo a rozhodnutí má padnout do začátku října. Novinarum to řekl Vladimír Kasík z firmy Sport Service, která zimní areál i bikepark provozuje.(NPŠ) se bude ještě problémem zabyvat a nevylucuje zmenu stanoviska.Bikepark pritahl do zimního střediska turisty i v létě. Jeho vznik, který vycházi z podobných projektu ve svete, podporuje radnice i místní podnikatele v cestovním ruchu. „Je to prospesna aktivita, která posunuje oblast mezi zajimava turisticka centra,“ řekl starosta Michal Snebergr. Bikepark navíc údajne stahl cyklisty na jedno misto. Je to bezpecna trať pod trvalým dohledem, dodal Kasík.Nařízení bikepark zrušit vydala správa Chráněné krajinné oblasti Šumava (), která spada pod NPŠ. Provozovatele se domnivaji, že neporusili žádný zákon a ze draha přírodu neposkozuje. Nepovažuji verdikt CHKO za oficialni názor parku a doufají, že se s jeho novým vedením dohodnou.

„Novy ředitel parku vytvori k problemu sesticlennou pracovní skupinu, v niz bude kromě něj i starosta Železné Rudy a budou hledat dohodu,“ tlumocil dnes názor ředitele Jan Stráský, předseda Rady Národního parku a CHKO Šumava. Park dále změní strukturu CHKO a například pracoviste Nyrsko, které drahu pro cyklisty zákazalo, zruší a jeho lidé budou prevedení jinam. Stráský dodal, že draha pro horska kola není žádnou novou stavbou. „Podobne konflikty mají za nasledek ubytek turistů na Šumavě,“ řekl.

„Odvolali jsme se 10. Srpna,“ uvedl Kasík. Pokud by ministerstvo rozhodlo v neprospech podnikatelů, Sport Service by výhradně drevene prekazky odstranil a území by uvedl do původního stavu.

Bikepark za 250.000 korun vybudoval Sport Service bez souhlasu ochránců přírody. Firma podle stavebního úřadu nepotřebovala povolení, neboť nejde o klasickou stavbu. Ochránci se ale opiraji o zákon na ochranu přírody. Je v druhé zóně CHKO, kde je zákaz provadet terénní úpravy znacneho rozsahu, řekl Ivo Prochazka z CHKO.

„Eviduji, že počet turistů na Šumavě klesa a ze ochránci přírody z toho mají radost, na rozdíl od obci a podnikatelů,“ uvedl Stráský. Pouze někteří ochránci z toho mají radost, dodal mluvčí NPŠ Radovan Holub, který byl dnešní tiskove konference přitomen.

Správci Šumavy podnikatelům také nařídili, aby po zbourani bikeparku pět let sledovali erozni ryhy. Pokud budou hlubsi než pět centimetru, musí provest protierozni opatření. „To je smesne, když vidite, jak vypadaji lesy po likvidaci orkánu Kyrill,“ řekl Kasík.

Ředitel NPŠ František Krejčí uvedl, že letní vyuzivani lyžařských areálu podporuje. Podle Kasíka letošní zima bez sněhu navíc ukázala, že jen na lyžování se podnikatele nemohou spolehat.Podle Jaroslav Fischera, předsedy Plzeňského regionu, se podnikatele vinou zásahu ochranářů boji jít do nových rozvojových projektu a boji se zadat o peníze . Šumava se podle něj za 17 let více uzavrela a „vytvarime z ní spíše vojenský prostor, který nehlidaji vojaci, ale ochranáři“.