Kolem silnic mizí vzrostléstromy

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:50, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kolem silnic mizí vzrostléstromy |Author=František Kšajt, Jindra Pašková |Date=2007-03-30 |Source=Právo |Genre=tisk |Respo…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kolem silnic mizí vzrostléstromy
Author František Kšajt, Jindra Pašková
Date 2007-03-30
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Jedna alej ustoupila kvůli bezpečnosti provozu na Karlovarsku a další v Kašperských Horách

Ani lednový orkán Kyrill by se leckde nemusel stydet, kdyby se v těchto dnech podival po české krajině na pokácené aleje u silnic.

Jedno takové stromoradi bylo odstraněno minuly týden u silnice 1/20 za obci Krasne Udoli na Karlovarsku. Silničáři Správy a udrzby silnic Klatovy pokaceli také alej u Kašperských Hor. Do 31. března, konce vegetačního klidu, padnou další stromy. Zelen u silnic ustoupila i na Tachovsku. Silničáři se snaží vyhovet bezpečnosti silničního provozu, ale dostali se už do sporu s Inspekci životního prostředí. Proti plosnemu kácení stromu u silnic se postavil i ministr životního prostředí Bursík.

Plošné kácení nehrozí

Ivana Hornova, provozni namestkyne Správy Karlovarského kraje Ředitelství silnic a dalnic CR k tomu pro Právo poznamenala: Alej u Krasneho Udoli je jedina v kraji, která musela kvůli bezpečnosti, a to na doporučení dopravního inspektorátu, ustoupit. Kacime jen stromy, které jsou tesne u krajnice a představuji nebezpečnou pevnou prekazku. Jde o minimální počet stromu, plosne stromy kácet nehodlame, konstatovala Ivana Hornova.

Ani my plosne kácení stromu u silnic v Karlovarskem kraji nechystame. Jde o pár desítek stromu, které jsou u silnice nebezpečne a byly pokácený na základě správního řízení jako suché či narušene. Vytipovavame postupně další, ale nikoliv bezhlave, řekla Pravu Monika Gajdosova, asistentka ředitele Udrzby silnic Karlovarského kraje, a. S., která má na starosti silnice druhé a třetí trid. Stromy podél komunikaci se stávají obětí civilizace a jejího tempa. Takový je osud čtyř nahnilých topolu a vrby u Drazovic na Klatovsku. Za nebezpečne byly oznaceny i listnace u Hojsovy Straze - jasany, osiky a dvě lipy. Ostri pily neunikly tento týden ani dva modriny a smrk. Původně jich tu mělo padnout víc. Kácení jsme zredukovali s ochranáři CHKO Šumava vyberem na dvacitku těch nejnutnějších, vysvětlil Miroslav Sušicky, provozni náměstek SUS Klatovy. Všechny stromy nahradi nova vysadba v poměru tři mlade stromky za jeden pokácený. A to přes to, že pokud jsou stromy na krajnici, nemáme ze zákona povinnost je nahrazovat, vysvětlil. Prostor pro ně je vybran na Kašperskohorsku.

Kořeny zvedaly asfalt

Nesouhlasne hlasy vyvolalo i kácení u Kašperských Hor. Celkem 89 javoru, habru, topolu a dalších stromu muselo ustoupit novému povrchu komunikace. Opravovat se má letos. K zadnemu pochybení nedošlo, povolení jsme měli, uvedl Miroslav Pisecky a dodal: Nejsme barbari, nutnost kácení vidím jen tam, kde je k tomu padny důvod. Zakrok si podle něj zadal i stav dřevin: Stromy byly prestarle, nevzhledne a vyschle. Jejich kořeny zvedaly asfalt, který tvoril i 30centimetrove boule na vozovce.

Na Tachovsku zmizelo minuly týden 22 stromu u silnice u Chodského Ujezdu. Lipy rostly v krajnici. Na místě byla inspekcni kontrola životního prostředí. žádné zavady neshledala, informoval Miroslav Sedlacek, ředitel SUS Stribro. Problém vidí v pamatne kastanove aleji u Olesne citajici 115 stromů. Dle jeho slov jde o stromy prestarle, znacne proschle, ohrozující bezpečnost silničního provozu a narusující stavebnetechnicky stav vozovky. Necháme posoudit jejich zdravotni stav, uvedl s tím, že kácení by prislo v uvahu nejdřív na podzim.