Polomy, to je rok práce

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:50, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Polomy, to je rok práce |Author=Mladá fronta Dnes |Date=2007-02-08 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Lesy…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Polomy, to je rok práce
Author Mladá fronta Dnes
Date 2007-02-08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Lesy Hluboká a Jihočeské lesy Budějovice prijmou lidi na zpracování kalamity Jižní Čechy - Těžební dřevarské společnosti působici na jihu Čech okupovaly zákazky na likvidaci kalamity ve státních lesích. Hned dvě jihočeské firmy, Lesy Hluboka nad Vltavou a Jihočeské lesy České Budějovice, získaly maximum práce od Lesu České republiky. Dřevorubci na jihu Čech tak mají o práci do konce roku postarano. Také šumavský národní park se z rany po orkánu vylize dobre: ze 106 milionu korun, které uvolnila Vláda, získal osmdesát milionu na likvidaci škod. lesům České Budějovice pomohou další společnosti

Jihočeské lesy České Budějovice získaly smlouvy na patnáct procent kalamity. To odpovídá zhruba půl milionu kubíků dřeva z celkových 3,3 milionu metrů krychlových polomů. Už nyní je jasne, že kromě jihočeských lesu České Budějovice budou mít práci i další jihočeské firmy. Spolecnost má totiž jen tři sta padesát pět zaměstnanců, a bude tak muset část zákazky prenechat dalším společnostem jako subdodavatelum. Je to práce na rok, největší napor bude v prvním pololeti letošního roku. Samozřejmě budeme muset lidi najmout a zároveň i prizvat firmy, které jsou s nami v holdingu, protože naše kapacita stačí na zlikvidovani jen dvou set tisíc kubíků dřeva, uvedl ředitel jihočeských lesu České Budějovice Pavel Kratochvil. Práci tak od firmy ziskaji třeba Lesy Vyšší Brod, český Rudolec nebo Tábor.

Kdyz prepočteme uspesnost firem podle poctu ziskaných hektarů lesu od státního podniku Lesy České republiky, je třetí nejuspesnější firmou společnost Lesy Hluboka nad Vltavou.

Celkove nabizely Lesy ČR firmam sto čtyřicet území s polomy, Hlubocti získali sedm, pro srovnani vitez Less & Forest petadvacet.

Měsíc zpozdení prinese ztratu kvality dřeva

Prave Hlubocti jsou ale jedni z nejhlasitejsich kritiku tendru: ten totiž přicházi až několik tydnu po kalamitě. Kdyby platily původní smlouvy na těžbu dřeva, které zrusil soud, protože je Lesy ČR neměly spravne uzavřene, nemusel vůbec takový tendr být a především bychom nežtratili měsíc práce, kdy jsme mohli zpracovávat kalamitu. To prinese finanční ztratu, protože dřevo bude mít nižší kvalitu, jelikož bude třeba zaparene, řekl ředitel hlubocke firmy Miloš Balak.

Kalamita přitom bude pro jižní Čechy a především sezonni pracovníky v dřevozpracujícím průmyslu prinosem. Podle ekonomu i mirne klesne nezaměstnanost.

Kalamita z ekonomickeho hlediska prinese lidem praci, tudíž firmam zisk a castecne se snizi i nezaměstnanost, protože především lidé, kteří se nechají najimat na sezonni práce, budou mít příležitost během celého roku, řekl ekonom Martin Janoušek z českobudějovicke poradenské firmy CEVE.

Prave lidé zavisli na sezonni práci tvrdí, že jim kalamita v lesích da práci na celý rok.

Diky kalamitě budou mít dost práce i lidé, kteří se zivi těžbou dřeva. Každorocne si musím shanet práci ruzne po kraji i třeba na severu Čech nebo Morave. Teď budu mít práci zajistenou na Prachaticku minimálně do podzimu, věří triačtyřicetilety Stanislav Chylik z Vimperka, dřevorubec pracující na zivnostenský list, který se nechava najimat dřevarskými firmami už desaty rok. Vláda také vyčlenila peníze na likvidaci kalamity po větrné smršťi na území národních parku, tedy i šumavského. Celkove pro krkonossky a šumavský park uvolnila 106 milionu korun, z nichž většinu osmdesát milionu korun, ziska Šumava. Jsou to peníze na nasledne práce, třeba na vysadbu nových vzrostlých stromu či šetrnou těžbu, která nepoškodi pudu či vodní systemy. Vysazovat budeme také místo smrku více listnacu a jedli, poznamenal ředitel šumavského parku Alois Pavlíčko. Právě na Šumavě jsou práce už v plném proudu všude jsou opravene energeticke rozvodne site, zprujezdnene komunikace. Od vcerejska se mohou běžkaři vydat do dvou set kilometru stop. Z tras byly odstraněny popadané stromy.

Těžba nyní pokračuje od okraju parku do jeho středu. Dřevorubci budou i zde v lesích až do konce roku.