Šumava, Bavorský les – Průvodce, 1991, Úvod

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 05:52, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{PrefBankArticle |Title=Šumava, Bavorský les – Průvodce, 1991, Úvod |Author=Ladislav Řežáb |Date=1991 |Source=Šumava, Bavorský les – Průvodc…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Šumava, Bavorský les – Průvodce, 1991, Úvod
Author Ladislav Řežáb
Date 1991
Source Šumava, Bavorský les – Průvodce, historické pohlednice
Genre průvodce
Respondent

Dostává se vám do rukou další průvodce nakladatelství Kletr z edice Šumava bez opony. Záměrem průvodců této edice je popisovat Šumavu a Bavorský les jako jeden kompletní region. Z důvodu rozdílného vývoje na obou stranách hranice v minulých desetiletích není možné zatím tento záměr zcela splnit, je nutno respektovat dosti podstatné odlišnosti obou zemí. Kromě odlišností ekonomických, které se, co se týče chodu dlouhodobých dějin, asi brzy vyrovnají, jsou zde však ještě odlišnosti technického charakteru, např. zcela jiné značení turistických tras. Ještě dlouho budou, i před vážně diskutovanou myšlenku konfederace Evropy, existovat státní hranice, které lze přecházet pouze na hraničních přechodech. V srpnu r. 1991 byl otevřen přechod pro pěší a cyklisty na Bučině mezi Kvildou a Finsterau, ve fázi konečného jednání je přechod za Svatou Kateřinou, uvažuje se též o pěším přechodu na Ostrém. Pro zajímavost uvádíme, že v Čechách můžete zaplatit za neoprávněné překročení hranic až 500 Kčs, v Bavorsku dokonce až 5000 DM, ve výjimečných případech dokonce 10000 DM.

Průvodce popisuje velice rozsáhlé území, které navíc ne české straně prochází bouřlivým vývojem. Předem se omlouváme za určité nepřesnosti jak subjektivního, tak objektivního charakteru. Prosíme vás o toleranci a žádáme vás o upozornění na odlišnosti publikovaných faktů od skutečného stavu. Průvodce si neklade nároky na úplnost, je otevřen dalším, zejména aktuálním informacím. Na úkor všeobecné části, která byla podrobně popsána v průvodcích Olympia, chtějí autoři čtenářům poskytnout nejčerstvější informace o Šumavě.

V průvodcích bývá zvykem zveřejňovat pravidla pro pohyb na horách. My si dovolíme pouze v úvodu ve stručnosti apelovat, abyste byli slušní a ohleduplní k přírodě i k ostatním návštěvníkům. Pohlednicemi jsme chtěli navodit pocity trochu zapomenuté minulosti, vy se kochejte krásami současné Šumavy a v klidu vstřebávejte nové dojmy z největšího a asi i nejkrásnějšího krajinného celku v Čechách. Začali jsme vyznáním Karla Klostermanna horám, úvod uzavřeme slovy nového českého arcibiskupa Vlka.

„Nelze žít z toho, co bylo. Musíme se přestat ohlížet zpět, žít z minulosti a nechat se oslavovat. Je nutno žít přítomný okamžik a neprohospodařit kapitál zkušeností z minulosti, který jsme získali.“