Výjimečné kácení v prvních zónách NP Šumava není zdaleka rozhodnuto

Z sumava-corpus
Verze z 10. 4. 2017, 03:18, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Výjimečné kácení v prvních zónách NP Šumava není zdaleka rozhodnuto |Author=Aleš Pešta, |Date=1999/01/28 |Source=Prá…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Výjimečné kácení v prvních zónách NP Šumava není zdaleka rozhodnuto
Author Aleš Pešta
Date 1999/01/28
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR k výjimečným zásahům při likvidaci kůrovce v prvních zónách Národního parku Šumava zatím správa parku neobdržela. Právu to ve středu potvrdil tiskový mluvčí parku Zdeněk Kantořík.

"Stanovisko očekáváme každým dnem, celá situace však hrozí časovou tísní, protože má-li mít případný zásah smysl, musí být učiněn před vylétáním brouka, k němuž v závislosti na počasí dochází zhruba koncem dubna a v květnu. Definitivní rozhodnutí ovšem leží na příslušných orgánech státní správy, a protože lze očekávat odvolání ze strany Hnutí Duha, které bude jedním z účastníků správního řízení, proběhne řízení zřejmě v několika instancích," přiblížil ve stručnosti peripetie problému Kantořík. Zatím není jasné, zda stanovisko ministerstva, které si nechalo zpracovat nezávislou expertizu, vyzní pro nebo proti zásahům. Jednoznačný názor nepanuje ani mezi samotnými pracovníky správy parku, přestože jeho vědecká rada v závěru loňského roku výjimečné zásahy při dodržení určitých podmínek doporučila. "V každém případě jde o výběr menšího zla. Ať nyní kvůli novému šíření brouka vykácíme v některých z bezzásahových zón parku několik desítek stromů, nebo zóny necháme bez zásahů a brouk některé lokality v následujících letech zničí, vždy poneseme odpovědnost a téměř jistě v obou případech sklidíme těžkou kritiku," konstatoval mluvčí. Pokud útvar správy lesů parku požádá útvar státní správy o souhlas s výjimečným kácením v ohrožených lokalitách prvních zón, proběhne prvoinstanční správní řízení, k němuž jako účastníci budou přizvány obce a ekologičtí aktivisté, konkrétně zástupci Hnutí Duha. V případě souhlasu státní správy ekologové zcela jistě podají odvolání, což je zřejmé i z jejich současných vyjádření. Další jednání proběhne na českobudějovickém odboru Ministerstva životního prostředí, opět s možností odvolání, a poslední instancí je rozkladová komise ministerstva. Vzhledem k tomu, že všechny instance mají ze zákona lhůty třiceti dnů, lze jen těžko očekávat, že k zásahům v letošním roce dojde.