Ekologičtí aktivisté bránili vlastními těly stromy určené ke kácení

Z sumava-corpus
Verze z 10. 4. 2017, 06:28, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ekologičtí aktivisté bránili vlastními těly stromy určené ke kácení |Author=Vlaďka Hradská, |Date=1999/07/28 |Source=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Ekologičtí aktivisté bránili vlastními těly stromy určené ke kácení
Author Vlaďka Hradská
Date 1999/07/28
Source Slovo
Genre tisk
Respondent

Správa parku míní, že Šumavě hrozí kůrovcová kalamita větších rozměrů

Plešné jezero/Trojmezná - Vlastními těly přivázanými ke stromům bránili včera aktivisté nezávislých ekologických iniciativ v kácení stromů v nejcennějších zónách Národního parku Šumava. Blokádou se rozhodli reagovat na postup Správy NP Šumava, která po souhlasném stanovisku ministra Kužvarta začala s kácením napadených stromů i ve vzácných pralesovitých porostech. »Přišli jsme v šest hodin ráno a lesní dělníci již našli svá pracoviště obsazená. Někteří demonstranti se připoutali ke stromům, jiní odmítali z místa těžby odejít. Zítra přijdeme zase a jsme připraveni v blokádě pokračovat i dva měsíce,« reagoval mluvčí aktivistů RNDr. Mojmír Vlašín. Podle jeho slov se blokády účastní řada lidí ze šumavských obcí, přátelé přírody a ekologičtí aktivisté z celé republiky. Během jediného dne stačili ve třech skupinách obsadit lokalitu nad Plešným jezerem i v oblasti Trojmezná a fyzicky itransparenty dali najevo svůj odpor ke kácení. M. Vlašín pokládá první den blokády za úspěšný, protože dělníci skutečně zastavili porážení stromů a první zóny parku opustili. »Ředitel vydal pokyn všem svým zaměstnancům i pracovníkům smluvních firem, aby se v případě blokády vyhýbali konfliktům a nijak členy Hnutí Duha neprovokovali. Ztráty z prostojů správa parku poškozeným firmám uhradí,« reagoval na přerušení těžby mluvčí NP Šumava Zdeněk Kantořík. Postup aktivistů však jen potvrzuje názorové rozdíly na likvidaci kůrovce na Šumavě, které mezi lesníky, ekology, úředníky a dokonce i mezi vědci panují. Zatímco jedni volají po zachování přirozeného ekosystému a sebeobnově krajiny, druzí jsou pro aktivní ochranu lesa. »Jde nám o čas, neboť do deseti dnů začne vylétávat letošní populace a při blokádě se bude brouk dál nekontrolovatelně šířit. Kůrovec z jednoho stromu dokáže napadnout deset dalších. Jen v pralese u Trojmezné jsou souše na 72 hektarech a míra napadení v některých ohniscích je tak vážná, že bez pomoci Šumavě hrozí kůrovcová kalamita větších rozměrů,« varoval Kantořík.

MÍRUMILOVNOU BLOKÁDU STROMŮ v přírodní rezervaci Trojmezná v okolí Plešného jezera na Šumavě zahájilo včera ráno asi dvacet ekologů.