Bavorští a šumavští ochranáři se spolu radí o likvidaci kůrovce

Z sumava-corpus
Verze z 10. 4. 2017, 06:37, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bavorští a šumavští ochranáři se spolu radí o likvidaci kůrovce |Author=Aleš Pešta, |Date=1998/12/15 |Source=Právo |G…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Bavorští a šumavští ochranáři se spolu radí o likvidaci kůrovce
Author Aleš Pešta
Date 1998/12/15
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Stále častěji dochází k schůzkám vedoucích pracovníků příhraničních národních parků, Národního parku Bavorský les a Národního parku Šumava. Jak Právu v pondělí potvrdil tiskový mluvčí českého parku Zdeněk Kantořík, na jednáních se hovoří především o řešení otázky napadení smrkových porostů lýkožroutem smrkovým, kůrovcem.

"Vzájemné kontakty se v posledním období zlepšily. Určitě to prospívá oběma parkům, které od sebe odděluje pouze pomyslná čára státní hranice a které mají stejné nebo velmi podobné podmínky i problémy. Z nich největším je samozřejmě kůrovcová kalamita. Je jasné, že brouk státní hranici neakceptuje a že konzultace protikůrovcové strategie a výměna zkušeností je potřebná," uvedl Kantořík. Z posledních informací ředitele NP Bavorský les Karl-Friedricha Sinnera vyplývá, že intenzita kůrovcové těžby v letošním roce v Bavorském lese narostla až na celkových 67 000 krychlových metrů dřeva proti loňským 36 500 metrům. Přitom asanace a ponechání přímo na místě bylo provedeno pouze u 1500 metrů krychlových jen na nejvíce nepřístupných místech a téměř celé množství vytěžené dřevní hmoty bylo přiblíženo a prodáno odběratelům. "Z čísel je patrné, že nově nastoupená strategie bavorského parku potvrzuje objektivní pravdu, že jiným způsobem nežli těžbou se kůrovcová kalamita zastavit nedá," konstatoval Kantořík. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že vrtulníkem bylo na bavorské straně přiblíženo v loňském roce přibližně pouhých pět procent kmenů, pro rozhodující zbytek tamější pracovníci využili obvyklou kolovou techniku. V tomto směru je tedy vyšší nasazení vrtulníku na české straně k ekosystému lesa viditelně šetrnější. NP Bavorský les postihla před několika týdny větrná kalamita podobně jako NP Šumava. Správa bavorského parku rozhodla, že v menších koncentracích polomů bude dříví zpracováno ihned a v ostatních případech budou vývraty použity jako kůrovcové lapáky pro příští jaro. To odpovídá rozhodnutí správy šumavského parku. "Bavorské vedení se rozhodlo v příštím roce preferovat asanaci kůrovcem napadeného dříví a jeho ponechání na místě. V lokalitách, kde bude dřevo přibližováno, budou podle dostupných informací naši kolegové ještě více využívat vrtulník a lanovou techniku," dodal mluvčí NP Šumava.