Blokáda skončila, kůrovec vylétl

Z sumava-corpus
Verze z 10. 4. 2017, 06:47, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Blokáda skončila, kůrovec vylétl |Author=Vlaďka Hradská, |Date=1999/09/22 |Source=Zemské noviny |Genre=tisk }} Podle sprá…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Blokáda skončila, kůrovec vylétl
Author Vlaďka Hradská
Date 1999/09/22
Source Zemské noviny
Genre tisk
Respondent

Podle správy národního parku došlo k rozsáhlým ekologickým i ekonomickým škodám

Stožec - Ukončit blokádu se včera rozhodli aktivisté, kteří vlastními těly dva měsíce bránili kácení napadených stromů v Trojmezenském pralese na Šumavě. Účastníci protestní akce, stejně jako řada předních českých odborníků, nepředpokládají, že Správa Národního parku Šumava bude v příštích dnech pokračovat v porážení nemocných stromů, neboť kůrovec z nich již vylétl.

Podle mluvčího blokády Jaromíra Bláhy pokládají aktivisté blokádu za úspěšnou, neboť se jim podařilo uchovat nejcennější části parku před kácením a navíc opět otevřeli diskusi o principu bezzásahovosti v prvních zónách nejpřísněji chráněných území u nás. »Blokáda byla ojedinělá už proto, že se našla skupina mladých lidí ochotných angažovat se ve věcech veřejných. Postavili se na odpor státní správě, o které si myslí, že selhala. Blokáda ukázala politikům, že národ není stádo ovcí a má vlastní názor,« zhodnotil postoj aktivistů jeden z iniciátorů blokády Leo Košťál, který je současně členem poradního grémia pro národní parky ministra životního prostředí. »My jsme - po vyčerpání všech možností, kterými jsme se snažili přesvědčit ministerské úředníky o tom, aby cenné porosty nechali přirozenému vývoji - podepsali výzvu k občanské neposlušnosti. Naštěstí se našli ekologicky gramotní lidé, kteří se do záchrany pralesa pustili. Navíc za to jsou ochotni nést zodpovědnost,« postavil se za účastníky blokády předseda vědecké rady Krkonošského národního parku Igor Míchal. Zatímco ekologové hovoří o vítězství, Správa Národního parku Šumava zastává opačné stanovisko. »Tento spor nemá vítězů. Nevyhrála ani správa, ani blokádníci, prohrál Trojmezenský prales. Účastníkům blokády se sice podařilo zabránit kácení kůrovcem napadených stromů, pro danou oblast to však znamená velmi rychlý rozpad ekosystému. Ozdravným kácením jsme právě tomu chtěli zabránit. Z Trojmezné se stane silný zdroj kůrovce pro okolní oblasti zahrnující kolem půl milionu smrků. Kromě těchto ekologických škod došlo i ke statisícovým ekonomickým škodám tím, že správa musela uhradit nasmlouvaným firmám prostoje,« konstatoval Kantořík. Podle jeho slov zaměstnanci správy v nadcházejících měsících vyhodnotí následky blokády. Za patovou situaci označil již v pátek při návštěvě Šumavy problém s kůrovcem ministr Miloš Kužvart, který hodlá na toto téma diskutovat s nevládními organizacemi, s nimiž se sejde na přelomu října a listopadu. »My nemůžeme ustoupit. Situace není černobílá, jde spíše o nepochopení problému. Výsledkem blokády bude patrně několikanásobný nárůst brouka. Jediný nástroj proti případné blokádě v příštím roce vidím v komunikaci a v tom, že převáží síla argumentů,« prohlásil ministr Miloš Kužvart.