Inspekce šetří zásahy proti kůrovci v Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 10. 4. 2017, 08:18, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Inspekce šetří zásahy proti kůrovci v Národním parku Šumava |Author=Vlaďka Hradská, |Date=1999/05/26 |Source=Zemské no…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Inspekce šetří zásahy proti kůrovci v Národním parku Šumava
Author Vlaďka Hradská
Date 1999/05/26
Source Zemské noviny
Genre tisk
Respondent

Asanaci provádíme v souladu s postojem ministerstva, tvrdí Zdeněk Kantořík

Vimperk/Brno - Na podnět Hnutí Duha šetří Česká inspekce životního prostředí na Šumavě zásahy proti kůrovci, které jsou podle aktivistů nekvalifikované. Duha obviňuje vedení parku z nesmyslné strategie, kterou v boji proti lýkožroutovi praktikuje.

Zatímco prý kácí napadené a často již lýkožroutem opuštěné stromy v nejcennějších porostech prvních zón, kde je možná přirozená obnova lesa, v zónách druhých asanaci zanedbává a kůrovec odtud vylétává a ohrožuje další lokality. "Mezi nejcennější část Šumavy patří Trojmezná, kde se právě nyní začaly kácet stromy, z nichž již loni kůrovec ze tří čtvrtin vylétl. Je to nesmyslné rozhodnutí. Když prales sežere kůrovec, zůstane dál pralesem. Holosečné zásahy však mohou přírodní prales na stovky let zničit," uvádí příklad podle aktivistů nevhodného zásahu J. Bláha z Hnutí Duha. Mluvčí Správy NP Šumava Z. Kantořík však nařčení odmítá s tím, že je nesmírně obtížné určit, zda ve chvíli kácení byl strom napaden broukem z 30 či 60 procent. "Lidskou chybu nemůžeme v ojedinělých případech vyloučit. V parku jsou však zavedeny přísné kontrolní mechanismy a při neoprávněném kácení správa okamžitě přijímá přísná opatření. Souše, které brouk již opustil, už řadu let neasanujeme. Lokality, ve kterých je zásah do konce roku krátkodobě povolen, jsou přesně vymezeny, přičemž pokácené stromy zůstávají na místě," oponuje mluvčí. "Asanaci provádíme v souladu s postojem ministra Kužvarta, doporučením Vědecké sekce Rady NP Šumava i vedením správy parku," dodává mluvčí. Aktivisté však i nadále považují porušení principu bezzásahovosti v prvních zónách za zásadní krok, po kterém může později následovat vývoz pokáceného dřeva kvůli ziskům. "Pokud bude vedení parku v kácení pokračovat, uchýlíme se k radikálnější formě protestů," varuje Bláha.