Duha požaduje šetření na Šumavě

Z sumava-corpus
Verze z 11. 4. 2017, 02:58, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Duha požaduje šetření na Šumavě |Author=Aleš Pešta, |Date=1999/09/15 |Source=Právo |Genre=tisk }} Podnět k šetření a…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Duha požaduje šetření na Šumavě
Author Aleš Pešta
Date 1999/09/15
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Podnět k šetření asanačních zásahů proti kůrovci v Národním parku Šumava v první zóně Smrčiny podalo v neděli Hnutí Duha České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Správa parku obvinění aktivistů považuje za provokaci a nejapný žert.

V podaném podnětu, který má Právo k dispozici, aktivisté tvrdí, že na Smrčině byly káceny i kůrovcem částečně opuštěné smrky, údajně více nežli polovina z celkového počtu pokácených, a naopak mělo zůstat stát zhruba sedmdesát napadených stromů. Konečně upozorňují i na nedbale prováděnou asanaci. "Skutečnosti jsme zjistili na pochůzce 10. září," uvádí vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. "Správa parku bude samozřejmě respektovat závěry šetření inspektorů ČIŽP. Je ale nutné upozornit, že právě pan Bláha je jedním z mluvčích blokády na Trojmezné a jedním z organizátorů rozšíření této blokády, která má zamezit asanaci právě na Smrčině, kde účastníci blokády řadu dní asanaci prokazatelně bránili," reagoval mluvčí parku Zdeněk Kantořík. "Obvinit nyní správu parku z toho, že z některých stromů brouk částečně vylétal a jiné dosud nejsou zasanovány, považuje vedení parku za provokaci, respektive za nejapný žert. Jde o stejný případ, jako když hasičům kdosi zavře při hašení požáru vodu a poté je obviní, že požár hasí pomalu," dodal Kantořík. Stanovisko správy národního parku považuje Hnutí Duha za hrubé napadení. "Pozdě asanované stromy, kterých se stížnost týkala, se nacházejí na opačné straně první zóny, než probíhala blokáda. Navíc představa, že dva a půl dne trvající blokáda Smrčiny by zpomalila postup asanace, je nesmyslná už proto, že vývojový cyklus kůrovce probíhá daleko pomaleji a dva a půl dne zdržení, pokud by k němu vůbec došlo, by včasné kácení rozhodně neovlivnilo," uvedl v úterý Jaromír Bláha. Současně zdůraznil, že podstata podnětu byla odlišná. "Zabránění kůrovci v opuštění stromů byl jediný argument, o který správa parku kácení v prvních zónách od počátku opírá. Jestliže nechá kůrovce z desítek stromů vylétat, celá asanační akce ztrácí smysl," konstatoval Bláha. Do sporu obou stran vnese jasno až šetření inspektorů přímo v terénu, které bude provedeno v nejbližších dnech.