Šumava se bouří proti ekologům

Z sumava-corpus
Verze z 11. 4. 2017, 13:59, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava se bouří proti ekologům |Author=Marek Kerles, |Date=26/02/01999 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk }} Starostům vadí…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumava se bouří proti ekologům
Author Marek Kerles
Date 26/02/01999
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Starostům vadí, že nemohou prosadit sjezdovku na Smrčinu

V ostrou válku mezi ochránci přírody a obyvateli Šumavy se mění spor o vybudování sjezdovky z vrcholu hory Smrčina v národním parku.

HORNÍ PLANÁ - Starostové šumavských obcí ostře kritizují stát a správu národního parku. Vadí jim, že stát na jedné straně nečinně přihlíží odumírání lesa napadeného kůrovcem a na druhé straně z ekologických důvodů odmítá projekty, které mohou snížit nezaměstnanost v regionu. Starostové obcí v okolí Lipna se nyní potýkají až s dvacetiprocentní nezaměstnaností. Pracovní příležitosti by mohl do této oblasti přinést rozvoj turistiky. Obce však už léta marně žádají, aby stát povolil výstavbu vleku a sjezdovky na hoře Smrčina u hranic s Rakouskem. Na rakouské straně hory už lyžařský areál je. "Všechny šumavské okresy patří k lokalitám s největším problémem ekonomického rozvoje," uvedl Ivan Petrů, přednosta Okresního úřadu v Klatovech, který je i předsedou místního Euroregionu. Tvrdí, že zatímco ze Šumavy se postupně stává namísto zelené střechy šedivá střecha Evropy, ekologové i státní úředníci odmítají i projekty, které prý do přírody zasáhnou jen minimálně. Mluvčí Správy Národního parku Šumava (SNPŠ) Zdeněk Žlábek potvrdil, že stanovisko parku k výstavbě sjezdovky na Smrčině je neměnné, tedy zamítavé. Vychází mimo jiné ze dvou nezávislých studií, které lyžařský areál v první, tedy nejvíce chráněné zóně parku vůbec nedoporučují. Žlábek se domnívá, že namísto toho, aby starostové svalovali vinu za nízkou zaměstnanost na ochránce přírody, měli by tlačit na stát, aby vynahradil místním lidem nevýhody života v chráněné přírodní oblasti. Zástupci šumavských obcí a okresů však tvrdí, že uzavření chráněné části Šumavy pro veškerý rozvoj není přínosem pro ochranu přírody, přírodě naopak ubližuje. Starostové šumavských obcí se domnívají, že projekt Národního parku Šumava byl od počátku příliš megalomanský. Jeho rozloha 65 tisíc hektarů je v poměru k velikosti České republiky evropským unikátem.