U hranic začne boj proti kůrovci

Z sumava-corpus
Verze z 18. 6. 2017, 05:44, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=U hranic začne boj proti kůrovci |Author=Václav Janouš, |Date=2005/04/13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk }} Vimperk -…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


U hranic začne boj proti kůrovci
Author Václav Janouš
Date 2005/04/13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vimperk - Podél státní hranice s Německem a Rakouskem v Národním parku Šumava se bude bojovat proti kůrovci, ačkoliv je zde mimo jiné první a tedy nejcennější bezzásahová zóna. Němečtí a rakouští majitelé lesů si totiž vymohli, že Češi vytvoří podél hranice dvě stě metrů široký pás, ve kterém budou stromy zasažené kůrovcem zbaveny kůry a holé zůstanou stát v první zóně.

Ekologové se bouří

Ekologové protestují a tvrdí, že je to chyba, protože třeba samotní Němci by nikdy nepřipustili, aby se v jejich nejcennějším území zasahovalo.

Hranice České republiky s Německem a Horním Rakouskem vede národním parkem a například na Trojmezné nejcennějším územím - první zónou. V té se nesmí nikde v parku zasahovat, ale u hranice to bude jinak. Vznikne tam dvě stě metrů široký pás, přes který se nesmí kůrovec dostat do sousedních zemí.

„Hrozí, že kůrovec přelétne do německých a rakouských lesů, proto my vytvoříme dvousetmetrový pás, kde budeme proti kůrovci zasahovat. Sousední země zasahují až na naši hranici, takže nám nehrozí žádné riziko, a proto nemusí vytvářet podobný pás,“ řekl náměstek ředitele parku zodpovědný za péči o park Jiří Mánek. Ten tvrdí, že na Trojmezné se bude zasahovat opravdu citlivě.

Ekologickým aktivistům se ale ani citlivé zasahování nezamlouvá a tvrdí, že se obrátí na německé ministerstvo životního prostředí. To, že pás povede druhou zónou parku, jim nevadí, ale obavy mají z míst, kde bude protínat první zónu. Tedy například ze sedmi kilometrů na Trojmezné a čtyřech na Smrčině.

Stromy se nebudou kácet

„Jsou tam původní porosty. Naštěstí se tam alespoň stromy nebudou pravděpodobně kácet, ale případně loupat na stojato, ale i to je špatný krok. Německá strana by nikdy nepřipustila, aby se v její první zóně zasahovalo,“ řekl ekologický aktivista Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Ochránci přírody navrhují, aby česká správa parku přispívala německé na asanaci stromů přímo na hranici. To ale Němci smetli ze stolu a prosadili si dvousetmetrový pás. „Takto vstřícný krok nabízela i česká správa parku, ale marně. Pás může pralesovité porosty ohrozit,“ řekl Bláha.